Tysiące pielgrzymów przybyło na Jasną Górę na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia o godz. 11.00 na Jasnej Górze odprawiono uroczystą Mszę św. Sumie Pontyfikalnej przewodniczył abp Wacław Depo.

Wniebowzięcie Maryi Panny to jedno z ważniejszych świąt w Kościele Katolickim. O uroczystościach związanych ze świętowaniem, mówił w homilii abp Wacław Depo:

W tym roku mija 71 lat od chwili, kiedy następca św. Piotra, papież Pius XII 1 listopada 1950 roku sformułował istotę dogmatu o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Maryja po zakończeniu ziemskiego życia wraz z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Została tym samym zachowana od skażenia grobowego. Tak jak jej syn, zwyciężyła śmierć i tryumfuje w niebieskiej chwale w pełni swojego człowieczeństwa.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to dzień, dla którego tysiące pielgrzymów przybyło na Jasną Górę. Jak mówi bp Andrzej Przybylski, ta uroczystość jest dla Jasnej Góry jednym z piękniejszych dni:

To jest jeden z piękniejszych dni, ale myślę, że Jasna Góra przeżywa cały rytm życia Matki Bożej, ale dziś jest to ukoronowanie Jej całych zasług. Cieszymy się kierunkiem, który Matka Boża nam wszystkim nadaje. Ona jest pierwszym z ludzi, którzy ciałem i duszą są zbawieni.

To wydarzenie wskazuje nam sens życia – dodaje bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej:

Jasna Góra jest związana w szczególny sposób związana z dwoma uroczystościami. Pierwszą z nich jest Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Sensem tego wydarzenia jest wskazanie, jaki jest kierunek naszego życia.

Do Uroczystości Wniebowzięcia NMP przygotowywali się zarówno pielgrzymi, jak i Jasna Góra. O. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, mówi dlaczego ten dzień jest taki szczególny:

Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest zawsze wielkim wydarzeniem w Sanktuarium Jasnogórskim. Sierpień znaczony jest pielgrzymkami, dlatego wielką radością jest to, że pomimo zewnętrznych ograniczeń, tylu pielgrzymów przybywa do Matki Bożej. Uroczystość nabiera szczególnego charakteru ze względu na 30. rocznicę Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze z papieżem Janem Pawłem II.

W homilii Metropolita Częstochowski zadał pytanie, czy świat rzeczywiście byłby lepszy, gdyby nie można było odróżnić dobra od zła?:

Na ostatniej olimpiadzie w Tokio, na ceremonii otwarcia zaśpiewano piosenkę Johna Lennona „Imagine”. W tekście słyszymy o wizji utopijnego, lepszego świata bez nieba, piekła, religii, ojczyzny i jakiegokolwiek prawa własności. Wszyscy żyją w utopijnym pokoju jak bracia i siostry. To marzenie jest jakąś wizją, ale słusznie pyta jeden z redaktorów katolickich: czy faktycznie będzie lepiej, jeśli znikną granice między dobrem, a złem? Gdy staniemy się ludźmi bez granic? Bez ojczyzn? Bez kultury, tradycji, a nade wszystko bez Boga?

Abp Wacław Depo podkreślił istotną rolę radości i wdzięczności Maryi wobec Boga:

Maryja i jej radość i wdzięczność wobec Boga wyraża nadzieję płynącą od Chrystusa, prawdziwego Boga i człowieka. Program „Imagine” to zaś podróbka złudnej i naiwnej nadziej nieuwzględniającej realnej siły zła. Komu zaufamy? Pokornej Maryi z Nazaretu? Czy słodko-trującej utopii Lennona?

Suma Pontyfikalna zgromadziła na Jasnogórskich Błoniach wielu wiernych. Pielgrzymki zmierzające do Częstochowy z różnych stron Polski i świata spotkały się wspólnie przed tronem Matki Bożej. Dla wiernych jest to okazja do zawierzenia Matce swoich próśb i problemów.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content