W sobotę o godz. 11 w Bazylice jasnogórskiej została odprawiona uroczysta Msza św. z racji pielgrzymki kapłanów archidiecezji częstochowskiej oraz zbliżających się imienin abp. Wacława Depo. Eucharystię poprzedziło nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.

Rokrocznie kapłani przybywają do Jasnogórskiej Matki po to, aby dziękować Jej za udzielone łaski oraz prosić o kolejne, potrzebne na ich kapłańskiej drodze. Warto uzmysłowić sobie zatem, dlaczego tak ważna jest modlitwa wiernych za księży:

Kapłani są osobami najbardziej narażonymi na różne niebezpieczeństwa dlatego, że są pasterzami, odpowiedzialnymi za stado. Wszyscy znamy powiedzenie ,,uderz pasterza, a rozproszą się owce”. Najlepszym sposobem, by zniszczyć wspólnotę Kościoła, jest zniszczenie kapłana. Stąd to właśnie kapłani szczególnie potrzebują modlitwy, tego, by ich wspierać, by wspólnota zgromadzona wokół pasterza się nie rozpadła. – mówił ks. Piotr Fedoryszak.

Podczas homilii abp Depo podkreślił, co jest celem tegorocznej pielgrzymki kapłanów archidiecezji częstochowskiej:

Gromadzimy się na dorocznej pielgrzymce w Domu Matki, aby dziękować Bogu za dar życia i powołania nas na służbę głoszenia Ewangelii, która jest mocą i mądrością idącą od Boga, a nie wymysłem ludzkim, następnie szafarstwa sakramentów, zwłaszcza pojednania i Eucharystii, które określają naszą tożsamość dodatkowego człowieczeństwa dla Chrystusa oraz współodpowiedzialności za budowanie wspólnot kościoła, naszej parafii, jej struktur oraz diecezji. Maryjo, prowadź!

O. Marcin Ciechanowski zwrócił się do abp. Depo z życzeniami, zwracając przy tym uwagę na trud posługi bycia pasterzem archidiecezji:

Księże arcybiskupie, trudna to posługa bycia pasterzem archidiecezji. Twoim zadaniem i misją jest łączenie jednego i drugiego. Nie jest to łatwa posługa. Życzymy Tobie, byś zawsze był tym, który jedna i żebyś zawsze był wierny Bogu i Matce Najświętszej, którą tak bardzo ukochałeś.

Życzenia w imieniu prezbiterium częstochowskiego, podczas Mszy św. złożył również wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej, ks. prałat Marian Szczerba. Podkreślił wówczas rolę świętego patrona abp. Depo:

Dzień imienin to przede wszystkim wspomnienie patrona. To orędownik przed bożym majestatem, ale także swoisty wzór. Kronikarze przekazują, że św. Wacław sprawy państwa zanosił Bogu na koniec każdego dnia, przed najświętszym Sakramentem modlił się myślał o swoich decyzjach. Wasza ekscelencjo, Ty też wstajesz co rano i klękasz przed obliczem Matki Boskiej Jasnogórskiej i tam zanosisz do najświętszego Boga najtrudniejsze sprawy i przedstawiasz decyzje. Dziękujemy za to wielkie pielgrzymowanie.

W dniu 28 września wspomina się w liturgii Św. Wacława, męczennika. To dzień imienin abp. Depo. W jaki sposób Metropolita Częstochowski na co dzień inspiruje się swoim patronem?

Gdy byłem ministrantem, przeglądając mszał, odkryłem w pewnej antyfonie na dzień św. Wacława są słowa: ,,Walcz zawsze o sprawiedliwość i prawdę, a Bóg będzie walczył z twoimi nieprzyjaciółmi”. Wydaje mi się, że to przesłanie idzie ze mną, bo trzeba prawdą zwyciężać kłamstwo, a dobrem – zło.

Czego sam Metropolita życzyłby sobie z okazji imienin?

Wierności łasce, którą Pan Bóg dla mnie przygotował. – i dodaje – Mam świadomość, że każdy dzień jest przygotowany przez Boga dla mnie, ale przeze mnie dla ludzi. Dla tej roli mój święty patron to szczególny orędownik, ale też Najświętsza Maryja Panna.

O godz. 12 abp Depo dokonał Aktu zawierzenia duchowieństwa Matce Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu, podczas którego zwrócił się do Jasnogórskiej Pani w intencji kapłanów z archidiecezji częstochowskiej:

Matko Jasnogórska spraw, aby każdy kapłan naszej archidiecezji zwyciężał prawdą Ewangelii i mocą nadziei na lepszy świat, która rodzi się z Sakramentu Pojednania i Eucharystii. Bądź z nami z w każdy czas!

Okazją do złożenia życzeń imieninowych arcybiskupowi było spotkanie, które miało miejsce po godz. 12 w jasnogórskiej Sali Różańcowej, tuż po zakończeniu Mszy św. z racji dorocznej pielgrzymki kapłanów archidiecezji częstochowskiej.

LN

Galeria: Radio Fiat

Msza św. z okazji pielgrzymki kapłanów archidiecezji częstochowskiej oraz imienin abp. Wacława Depo

Skip to content