Metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył w Wielki Czwartek, 18 kwietnia Mszy Wieczerzy Pańskiej w kościele NMP Zwycięskiej w Częstochowie.

Przed rozpoczęciem Eucharystii arcypasterz powiedział Radiu Fiat, jak dobrze przeżyć Wielki Czwartek. – Przeżywamy rok duszpasterski pod hasłem “W mocy Ducha Bożego” i tego się trzymajmy, tzn. odwołujmy się do Jego światła i darów, które zostały podarowane w Kościele przez samego Chrystusa. Odchodząc do domu Ojca, Chrystus powiedział Apostołom, że pożyteczne jest dla nich Jego odejście. W przeciwnym razie nie zstąpiłby Duch Święty, który przypomni im wszystko, co powiedział i uczynił Jezus, który przekona świat o grzechu, sądzie i sprawiedliwości Bożej i który uczynił Apostołów świadkami aż po krańce Ziemi. To jest dzisiaj również nasze zadanie – świadczyć o tym, że Chrystus jest i działa w Kościele. Pomimo różnego rodzaju zła i doświadczeń ze strony ludzkiej słabości jednak Jezus zwycięża. Stawajmy się więc Jego świadkami – zachęcił abp Wacław Depo.

Wymownym znakiem liturgii Wielkiego Czwartku jest puste tabernakulum. To właśnie w tym dniu uobecnia się tajemnica ustanowienia Eucharystii, dlatego do Komunii świętej na Wielki Czwartek i Wielki Piątek konsekruje się odpowiednią ilość chleba oraz hostię przeznaczoną do wystawienia w grobie Pańskim.

Na początku Mszy św. przedstawiciele parafii złożyli ks. abp. Wacławowi Depo oraz koncelebransom życzenia z okazji Wielkiego Czwartku – dnia, w którym również wspominamy ustanowienie sakramentu kapłaństwa. Następnie metropolita częstochowski, zgodnie ze zwyczajem parafialnym, przyjął do grona Liturgicznej Służby Ołtarza dziesięciu ministrantów.

Przy dźwięku dzwonów odśpiewano uroczyście hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Po jego zakończeniu dzwony umilkły. Nie można również grać na organach do momentu, kiedy podczas Wigilii Paschalnej kapłan zaintonuje radosne „alleluja”, oznajmiając zmartwychwstanie Chrystusa.

W homilii abp Depo mówił, że „Eucharystia to wspólnota, którą musimy tworzyć ciągle na nowo, bo jest to uprzedzająca obecność Chrystusa pośród nas”. – Nie można wyjść z Eucharystii, ze spotkania z Chrystusem i mieć zamknięte serce na potrzeby ludzi. Dzisiaj chcemy sobie to powiedzieć: nikt z nas nie jest obojętny Chrystusowi i nikt z nas nie jest zbędny w Kościele! Każdy jest ważny, każdy ma swoje miejsce. Chodzi tutaj o bardzo osobiste przylgnięcie do Jezusa, który w tych dniach Triduum Paschalnego nam się przybliża, a jednocześnie, tak jak w znaku krzyża, który dzisiaj widzimy w kościele, jest przysłonięty, niejako za zasłoną. Dlatego zostawił nam w Kościele te dwa znaki sakramentu – kapłaństwa i Eucharystii – i tak będzie do skończenia świata, aż przyjdzie Jezus i zamknie rzeczywistość tego świata – podkreślał abp Wacław Depo.

Po homilii metropolita częstochowski zdjął ornat i umył nogi dwunastu mężczyznom na pamiątkę umycia nóg Apostołom przez Jezusa.

Wierni przyjęli Komunię św. pod dwiema postaciami – chleba i wina.

Na zakończenie liturgii, po uprzednim okadzeniu, kapłani przenieśli w uroczystej procesji Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji – tzw. ciemnicy, przy której będzie trwała adoracja do rozpoczęcia Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. W czasie procesji wierni odśpiewali hymn „Sław, języku, tajemnicę”.

Po Mszy Wieczerzy Pańskiej obnaża się ołtarz, ponieważ w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie sprawuje się Eucharystii.

Mszy Wieczerzy Pańskiej w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Maciej Orman, Aleksandra Mieczyńska

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content