Abp Wacław Depo poświęcił pokarmy jadące na Ukrainę

W piątek 8 kwietnia abp Wacław Depo odwiedził jedną z hal Huty Częstochowa, która od pewnego czasu pełni rolę magazynu żywności i centrum dystrybucyjnego Rycerzy Kolumba. Metropolita Częstochowski pobłogosławił według obyczaju wielkanocnej święconki zgromadzoną tam żywność, która następnie trafi do osób potrzebujących na Ukrainę.

Abp Wacław Depo zwrócił uwagę, że skupienie się w obecnym czasie na pomocy dla Ukrainy wcale nie musi być jednoznaczne z zaniedbywaniem spraw Polski. Podkreślił także, że zaangażowanie wolontariuszy w taką pomoc, jaka realizowana jest m.in. w hali 8F Huty Częstochowa jest także swoistym wyznaniem wiary:

Nieraz słyszymy o tym, że zaniedbujemy Polaków a zaczynamy dbać o Ukrainę. Nie, to trzeba widzieć w integralności, że dzisiaj to my jesteśmy tymi, którzy wyciągają pomocną dłoń, a nie daj Boże, żebyśmy doświadczyli podobnych zdarzeń. Jesteśmy po prostu razem. Myślę, że ten gest pomocy – ci młodzi ludzie po prostu przyszli i są, czują się solidarni. Jeśli jest to z pobudki wiary, to tym bardziej jest to świadectwem dojrzałej wiary, wyznawanej poprzez czyny i życie.

Zbiórka żywności na terenie Huty Częstochowa jest koordynowana przez Rycerzy Kolumba. W działania zaangażowało się także mnóstwo polskiej młodzieży oraz ukraińskich uchodźców. Stanisław Dziwiński, radca stanowy zakonu pokrótce omawia działania, jakim oddali się wolontariusze:

Dużo się dzieje, szykujemy podarki świąteczne dla ludzi mieszkających w miejscach ogarniętych tą pożogą wojenną. Jest to dla nas okazja, żeby okazać trochę serca. Życzymy im, aby tam pokój wreszcie zagościł zarówno w ich kraju jak i w ich sercach. I żeby przynajmniej ten okres świąteczny przeżyli w zdrowiu, w spokoju i w miarę możliwości, ze swoimi bliskimi.

Fot. Radio Fiat

Tuż przed święceniem pokarmów i wspólną modlitwą abp Wacław Depo skierował do Ukraińców słowa solidarności oraz wyraził życzenie, aby nigdy więcej nie doszło do żadnej wojny:

Z wdzięcznością dla Was [wolontariuszy] błogosławię te dary dary na stół wielkanocny. Rozumiemy, że tutaj nie chodzi tylko o podzielenie się tym chlebem i tą paczką, ale przede wszystkim tą świadomością, że nie jesteśmy sami, że nie jesteśmy opuszczeni. To jest ten sygnał, że jesteśmy razem – i w wierze i w konkretnej pomocy. Życzymy, żebyśmy w przyszłości dalej mogli być razem już bez wojny. Nigdy więcej wojny!

Dary zebrane przez Rycerzy Kolumba zostały posegregowane na paczki, które następnie trafią na wielkanocne stoły do mieszkańców tych regionów Ukrainy, które ucierpiały najbardziej. Tymczasem już w najbliższy wtorek 12 kwietnia bp Andrzej Przybylski wyruszy w konwoju za ukraińską granicę razem z inną ekipą, gdzie reprezentując częstochowski Kościół weźmie udział w przekazaniu darów zgromadzonych przez częstochowskie szkoły.

Skip to content