Uroczystość św. Józefa, abp Wacław Depo/fot. Radio Fiat

Opiekun rodzin, patron mężczyzn i wychowawców. Orędownik we wszystkich potrzebach i sytuacjach beznadziejnych. 19 marca w Kościele powszechnym przeżywamy uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. O jego wstawiennictwo częstochowianie prosili podczas Eucharystii w Sanktuarium przy ul. Okrzei na Rakowie, której przewodniczył abp Wacław Depo. Świątynia była również kolejnym przystankiem inicjatywy kościołów stacyjnych w archidiecezji częstochowskiej.

Św. Józef to jeden z najważniejszych świętych Kościoła, który odegrał szczególną rolę w dziele Zbawienia. Bóg zaufał mu i powierzył opiekę nad własnym Synem. W Polsce patronuje ponad 300 parafiom. – Jest oddanym mężem i ojcem. Wzorem wspaniałego i odpowiedzialnego mężczyzny – mówi abp Wacław Depo:

– To wzór, ale nie do naśladowania poprzez plagiat. Należy odróżnić własne uwarunkowania i talenty. Św. Józef otrzymał od Boga łaski potrzebne do wykonania na ziemi pewnego zadania. Każdy z nas rodzi się z pewną misją. Patrzmy na żywoty świętych. Niech będą dla nas wzorami, ale nie zapomnijmy też o własnym powołaniu.

O wzorze męskości, który stanowi św. Józef, oraz istocie roli mężczyzny w rodzinie metropolita częstochowski mówił także podczas homilii. Abp Wacław Depo zaznaczył również, że Msza św. w Sanktuarium na Rakowie jest pierwszą w Roku św. Józefa, odprawianą w ramach idei kościołów stacyjnych. – To dla nas naprawdę wiele znaczy – mówi ks. Marek Kundzicz, proboszcz Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie:

– Dzisiaj mamy uroczystość św. Józefa, ale również inne bardzo ważne wydarzenie. Nasze Sanktuarium jest też kościołem stacyjnym, odpowiadającym kościołowi w Rzymie św. Kosmy i Damiana Męczenników. To wyjątkowe wyróżnienie.

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli również członkowie Bractwa św. Józefa. Jeden z nich, Jarosław Szymanek twierdzi, że rodzaj formacji w tak szczególnej grupie pomaga umacniać wiarę:

– Wstąpiłem do Bractwa św. Józefa, ponieważ poczułem taką potrzebę. Zachęcił mnie do tego szwagier, który należał tutaj już wcześniej. Jestem w Bractwie od niedawna, ale już widzę wiele zalet. To wspaniałe dopełnienie mojej wiary.

Św. Józef z Nazaretu, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny pokazuje nam, że bezgraniczne zaufanie Bogu prowadzi do wiecznego szczęścia w Niebie. Patronem Kościoła powszechnego ogłosił go papież Pius IX w 1870 roku. Jest patronem nie tylko mężczyzn, ojców i małżeństw, ale również podróżujących, bezdomnych, cieśli i stolarzy. Nazywany jest też patronem czystej miłości, dzieł charytatywnych oraz dobrej śmierci.

ABK

Skip to content