Caritas Archidiecezji Częstochowskiej we współpracy z Caritas Polska zorganizowała zbiórkę żywności dla rodzin z Ukrainy. W piątek 9 grudnia abp Wacław Depo wraz z dziećmi z Ukrainy oraz osobami chcącymi zaangażować się w pomoc pakowali paczki, które zostaną wysłane przed Bożym Narodzeniem na Ukrainę, aby zapewnić choć namiastkę normalności przy wigilijnym stole.

– Takie inicjatywy pokazują, że Święta są szczególną okazją i mobilizacją do tego, aby uzasadniać swoje późniejsze podzielenie się opłatkiem – mówi abp Wacław Depo:

– Właśnie zbieranie tych darów, które są nie tyle zbywające z naszych stołów, ale ofiarowane dla innych ludzi są najlepszym przykładem takiej chrześcijańskiej postawy, do której jesteśmy zobowiązani. Pomoc powinna być rozkładana na cały okres naszego roku i naszego czasu.

Bp Andrzej Przybylski, który również pakował paczki dla rodzin z Ukrainy, wspominał o modlitwie za Ukrainę przez papieża Franciszka w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny:

– Papież przypominając sobie gehennę tamtych ludzi, po prostu się rozpłakał. I te łzy papieża powinniśmy sobie zapamiętać i zobaczyć. O ile na początku wojny łzy kapały z naszych oczu i serce krwawiło, to się przyzwyczailiśmy i myślę, że te łzy papieża Franciszka powinny nas poruszyć. I trwajmy w tej wielkiej modlitwie o pokój w Ukrainie.

– Dary do paczek były zbierane we wszystkich parafiach, ale tak naprawdę to Caritas dała impuls – mówi Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Katolickiego Radia Fiat:

– Caritas organizuje logistykę i później transport, a i ogromny wkład rzeczy, który sama pozyskuje. Dzięki ks. Markowi Batorowi ta inicjatywa tak pięknie w Częstochowie się udaje i każdy może przyłożyć swoją mniejszą lub większą cegiełkę. Teraz Ukraina potrzebuje pomocy i im pomagamy, a to jest najważniejsze.

Cała Archidiecezja Częstochowska została włączona do akcji zbiórki żywności dla rodzin z Ukrainy, aby wypełnić stół potrzebnymi produktami na kolację wigilijną. Na Ukrainę trafią paczki do ponad 1600 rodzin.

Świąteczne paczki dla Ukrainy

Skip to content