„Każdy, kto wierzy w Chrystusa nie jest samotny’’ – mówił do zgromadzonych abp Wacław Depo podczas Eucharystii sprawowanej 14 września w bazylice archikatedralnej w ramach Dekanalnej Pielgrzymki Chorych. Częstochowska świątynia stała się pierwszym z siedmiu miejsc modlitwy z intencją o uzdrowienie, błogosławieństwo oraz wsparcie w trudnych chwilach życia.

Tradycję dekanalnego pielgrzymowania do świątyń archidiecezji zapoczątkował śp. abp Stanisław Nowak. Obecny metropolita abp Wacław Depo kontynuuję tę ideę, wskazując jej ogromne znaczenie w pokrzepianiu zranionych serc:

– Nie jest przypadkiem, że spotykamy się w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Zastanawiamy się nie dlaczego, ja cierpię, ale komu mogę ofiarować to cierpienie. To jest tak, jak przy narodzinach dziecka – matka cierpi, ale wie dla kogo. Powinniśmy kierować wzrok ku Chrystusowi, ponieważ jest to najbezpieczniejsze przejście przez każde cierpienie.

– Ta pielgrzymka to dobra sposobność, aby podziękować chorym za ich obecność w Kościele – tłumaczy ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz częstochowskiej archikatedry:

– Oni na co dzień często zmagają się z cierpieniem w samotności. W czasie takiej pielgrzymki, jeżeli rodzina pomoże chorym i niepełnosprawnym przyjechać do świątyni, Ksiądz Arcybiskup podnosi ich na duchu. Podkreśla też, jak ważna jest modlitwa w zbawianiu ludzi. Dobrze, że te pielgrzymki odbywają się w naszej archidiecezji.

O znaczeniu pielgrzymowania chorych mówi też dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej, ks. dr Andrzej Kuliberda:

– Uczestniczę w tym spotkaniu w podwójnym charakterze – jako dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, odpowiedzialnego za to spotkanie oraz jako osoba doświadczona poważną chorobą. Pan Jezus przez swoją śmierć i Zmartwychwstanie nadał wartość zbawczą naszemu cierpieniu. Każda Msza św. nie tylko przypomina nam o tym, ale pomaga wpisać w Chrystusa nasze cierpienie i sprawić, że ma ono wartość.

– Nie ma ważniejszej rzeczy niż Msza św. Cieszymy się, że kościół katedralny przygarnia nas dzisiaj do siebie – dodaje Alicja Bednarek, katecheta w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 5 oraz wolontariuszka w organizacji BETEL:

– Jest to dla naszych podopiecznych wspaniałe przeżycie duchowe. Każdy z nich przeżywa to wewnętrznie na swój sposób. Ważne dla nich jest też poczucia bycia we wspólnocie.

14 września do częstochowskiej archikatedry pielgrzymowały dekanaty: św. Antoniego, św. Józefa i św. Zygmunta w Częstochowie, a także dekanat Blachowieński, Kłobucki, Olsztyński i Porajski.

ABK

Dekanalna Pielgrzymka Chorych 2022

Skip to content