Abp Wacław Depo w Środę Popielcową: Trzeba podejść pod Krzyż

Abp Wacław Depo w częstochowskiej archikatedrze, Środa Popielcowa 2021/Fot. Radio Fiat

W Środę Popielcową metropolita częstochowski abp Wacław Depo odprawił Mszę św. w Archikatedrze Świętej Rodziny. Zainicjował tym samym kolejną już pielgrzymkę do kościołów stacyjnych.

Trzeci rok z rzędu w Archidiecezji Częstochowskiej Środa Popielcowa jest dniem rozpoczęcia inicjatywy modlitw m.in. w intencji nowych powołań kapłańskich. Wyjątkowość tegorocznej pielgrzymki stacyjnej przejawia się w cierpieniu, także tym, spowodowanym pandemią koronawirusa.

– Niewątpliwie pandemia nas zaskoczyła i to nie tylko poprzez swoje owoce śmierci i cierpienia ludzi. Myślę, że musimy włączyć te cierpienia w modlitwę stacyjną naszych kościołów. Mamy nadzieję, że owoce naszego łączenia zarówno cierpienia, modlitwy, jak i tajemnicy naszej diecezji, która cierpi obecnie na brak nowych powołań stanu kapłańskiego, będzie rzeczywiście dawało radość i nadzieje na przyszłość. Dlatego też nie ustajemy w modlitwie. Niezależnie od czasu czy będzie to Wielki Post, czy czas Wielkiej Nocy lub każdego innego przeżywania tajemnicy Eucharystii, ufamy, że nigdy nam nie zabraknie nowych żniwiarzy na Pańskim polu i szafarzy Sakramentów św. – mówił abp Wacław Depo.

Przez cały Wielki Post począwszy od Środy Popielcowej, decyzją Konferencji Episkopatów Państw Europy, trwać będzie łańcuch eucharystyczny. Ma on polegać na tym, że w każdy dzień tego okresu liturgicznego w kolejnych państwach będą sprawowane Msze św. w intencji ofiar COVID-19 – mówił podczas homilii abp. Wacław Depo.

– Z powodu COVID-19 zmarło w Europie ponad 770 tys. osób. Polsce przypadł 15 marca i tego dnia wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatów Europy, a jednocześnie przewodniczący naszej konferencji, ks. abp Stanisław Gądecki, będzie sprawował Eucharystię w kaplicy Domu Arcybiskupów Poznańskich. W tym samym nurcie modlitw i łańcucha eucharystycznego pragnę przypomnieć, że będziemy przeżywać nasze stacje eucharystyczne kościołów Częstochowy, które od roku 2019 rozpoczynając od bazyliki archikatedralnej, matki kościołów, będziemy przeżywać aż do zakończenia w niedzielę miłosierdzia 11 kwietnia w Kościele Miłosierdzia Bożego w Dolinie Miłosierdzia – dodał metropolita częstochowski.

W trakcie środowej Mszy św. zgodnie z wielkopostną tradycją kapłani posypywali głowy sobie oraz wiernym popiołem. Taki gest jest symbolem pokuty i duchowego przygotowania się na Zmartwychwstanie Chrystusa. Miejscem kolejnej modlitwy stacyjnej w czwartek 18 lutego będzie kościół św. Barbary. Msza św. rozpocznie się o godz. 18.00.

CAŁA HOMILIA ABP. WACŁAWA DEPO DOSTĘPNA >>TUTAJ<<

BNO

Skip to content