1 września 1939 roku lotnictwo niemieckie przeprowadziło trwający ponad 9 godzin nalot na Wieluń, wskutek którego zniszczeniu uległo 75% miasta. Jednym z pomników tego wydarzenia są ruiny kościoła farnego, który podczas nalotu został doszczętnie zniszczony. Każdego roku, jeśli pogoda na to pozwala, w ruinach odprawiana jest polowa Msza św., upamiętniająca wybuch II Wojny Światowej. W tym roku uroczystościom przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej została w Wieluniu upamiętniona podwójnie. Podczas porannych uroczystości państwowych hołd ofiarom wojny złożył prezydent Andrzej Duda. Natomiast uroczystości kościelne tradycyjnie odbyły się o godz. 17:00 na ruinach wieluńskiej fary. Ks. prał. Marian Stochniałek, wieloletni proboszcz wieluńskiej kolegiaty wyjaśnia, skąd wzięła się tradycja upamiętniania wybuchu II Wojny Światowej właśnie w ruinach zbombardowanego kościoła:
Tradycja odprawiania Mszy św. w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej trwa od niepamiętnych czasów. […] Te fundamenty zostały odrestaurowane dzięki śp. ks. Sudołowi. Udowodnił on, że plac na którym rosną różyczki posadzone przez miasto jest placem kościelnym i ujawnił co tam się kryje pod ziemią. Gdy to zostało udowodnione, miasto i parafie przystąpiły do odrestaurowania fundamentów zbombardowanej fary. Gromadziliśmy się tutaj na odpusty i różne okoliczności, a szczególnie na Msze św. w intencji pokoju, z racji rocznic wybuchu II Wojny światowej.
Abp Wacław Depo zauważa, że sama pamięć to za mało. Podczas poznawania i pielęgnowania historii potrzebna jest także modlitwa oraz mądrość, dzięki którym będziemy potrafili wyciągać stosowne wnioski z przeszłości:
Niezmiennie trzeba podkreślać, że historia jest nie tylko zapisem faktów alei pewną siłą duchową, którą trzeba czasami zdobywać na kolanach. I my dzisiaj tak rozpoczynamy uroczystości rocznicy wybuchu II Wojny Światowej 1 września, kiedy zaczynamy od modlitwy. Nie wystarczy tylko pamięć, dlatego że wszyscy, którzy są ofiarami tamtej wojny – zarówno żołnierze jak i cywile – oni są już w ręku Boga. I dlatego żeby ich ofiara nie poszła na marne, my musimy odczytywać ciągle na nowo te karty historii i tu nie chodzi o jakąś zemstę, nie chodzi o wyrównywanie strat, ale chodzi o to, żeby nie dopuścić więcej do takiego dramatu odchodzenia od Boga, bo to przynosi tak katastrofalne skutki jak każda wojna.
Podczas homilii, metropolita częstochowski podziękował Bogu, że uchronił nas od utraty pamięci i nie pozwolił ogłuchnąć naszym sumieniom:
W kolejną bolesną rocznicę 1 września 1939 roku dziękujemy Bogu bogatemu w miłosierdzie, że nie zamknął naszego słuchu wewnętrznego i naszych sumień. I uchronił nas od utraty pamięci o męczeńskiej śmierci naszych braci i sióstr. Dlatego tutaj jesteśmy.
Abp Wacław Depo podkreślił także, że historia trwa nadal. A przed nami stoi zadanie czuwania, bo wciąż jesteśmy „pomiędzy”:
Z perspektywy 82 lat które minęły patrzymy na Polskę, po którą wówczas wyciągnęły swoje ręce na naszą zgubę dwie potęgi: faszyzmu i komunizmu. Systemy, które Chrystusowemu prawu miłości przeciwstawiły bezbożną zasadę nienawiści. Walki człowieka z człowiekiem i pogardy dla jednostki. Mówił o tym dzisiaj pan prezydent Andrzej Duda, że to pewien znak. A wprost: karta narodowej historii, że jesteśmy wciąż pomiędzy, wydawałoby się, narodami kultury wschodu i zachodu. A to jest wciąż zadane nam czuwanie.
Metropolita częstochowski przypomniał również o tym, że II Wojna Światowa była atakiem wymierzonym nie tylko w tkankę biologiczną naszego narodu, ale także w naszego ducha. Całą homilię można wysłuchać tutaj:
W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści ziemi wieluńskiej, delegacje służb mundurowych i szkół z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy Wielunia. Po zakończeniu Mszy św. złożono wieńce pod pomnikiem ofiar II Wojny Światowej. Następnie abp Wacław Depo dokonał aktu poświęcenia tablic pamiątkowych na Wieluńskiej Golgocie, poświęconych ofiarom II Wojny Światowej pochodzącym z Wielunia. Uroczystości zakończono symbolicznym uderzeniem Dzwonu Pamięci.