Abp Wacław Depo: W życiu i śmierci należymy do Pana, po to On umarł i zmartwychwstał.

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył w Wielki Piątek 15 kwietnia Liturgii Męki Pańskiej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. W modlitwie w drugi dzień tegorocznego Triduum Paschalnego, uczestniczyło grono rozmodlonych wiernych.

Wielki Piątek, dzień kiedy wspominamy dramatyczną mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, jest jedynym dniem w roku, kiedy nie jest sprawowana Eucharystia. :

Liturgia Wielkiego Piątku jest bardzo bogata w swoją treść. Przede wszystkim w adorację Krzyża, która ma rolę taką, jak Najświętszy Sakrament, który wprowadziliśmy wczoraj do ciemnicy. Dzisiaj Chrystus jest czczony przez nas w tajemnicy jego cierpienia, jego odrzucenia i śmierci. Dlatego tym bardziej musimy się wsłuchać w słowo Boga, które pokazuje nam drogę. Każdy z nas musi się odnaleźć i później potwierdzić swoją przynależność do Jezusa za cenę jego ofiary krzyżowej. –  mówił abp Wacław Depo.

Metropolita w homilii wygłoszonej podczas liturgii nawiązał do dramatu naszego czasu, jakim jest nieuznawanie Boga:

Nasza przyszłość jest w ręku Boga, dlatego radujmy się naszą wiarą. Wielkim dramatem naszego czasu jest nieuznawanie Boga. Swoiste zapominanie o Bogu. Tak, jak teraz w pytaniach kolejnej wojny: “Gdzie jest Bóg?”. Myśleliśmy, że te pytania już nie będą się powtarzać. Bóg dał nam jedną jedyną odpowiedź: Syna! Pozwolił go zabić niesprawiedliwym wyrokiem, skazanym na zapomnienie, bo przecież wówczas wybrano też Barabasza. Wolność ludzka będzie dramatyczna do skończenia tego czasu i świata, kiedy przyjdzie On, który jest początkiem i końcem. Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki. Wiemy, że to jego znak będzie na niebie, żeby osądzić żywych i umarłych. Również tych umarłych, którzy go odrzucili i zaprzeczyli, że On w ogóle jest.

Podczas liturgii Wielkiego Piątku na modlitwie trwało liczne grono wiernych. Ich uczestnictwo w liturgii najważniejszych dni dla chrześcijan w poprzednich dwóch latach było ograniczone przez obostrzenia związane z pandemią. Dlatego obecnie z radością przybywają do świątyni, biorąc udział we wspólnej modlitwie. W parafii obecnie goszczą siostry z Charkowa. Musiały zmienić one swoje miejsce pobytu, które zostało zniszczone w wyniku agresji Rosji na Ukrainę. Piątkowy wieczór podsumował ks. prałat Andrzej Sobota – proboszcz parafii:

– Jesteśmy w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, po uroczystości wielkopiątkowej, której przewodniczył Ojciec Archidiecezji, Ksiądz Arcybiskup. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Bogu za to dzisiejsze spotkanie. Wokół swego Pasterza bardzo licznie zgromadził się lud parafii oraz goście. Mamy gości w postaci sióstr z Charkowa, które musiały opuścić swój dom, zniszczony przez Rosjan. Razem z nami się modliły, a teraz mieszkają na terenie parafii. Bardzo raduję się, że przyszedł czas, w którym możemy się spotkać w tak licznym gronie. Chrystus po to gromadził ludzi, aby ich nauczać i prowadzić do zbawienia. Dzisiejsza uroczystość jest dobrym znakiem na przyszłość, że będziemy gromadzić się w tej świątyni, w świątyniach w Polsce i na całym świecie. Słuchać w nich Słowa Bożego, które kształtuje w nas wiarę i nieść światu Boży pokój. Wszystkim życzę na święta Wielkanocne błogosławionego czasu. Niech Zmartwychwstały da moc zwycięstwa nad smutkiem, grzechem, ale przede wszystkim zwycięstwa pokoju nad nienawiścią.

Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się procesją w ciszy do ołtarza, przed którym celebrans upadając krzyżem oddał hołd, trwając tak dłuższą chwilę w modlitwie. Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa – odczytanie opisu Męki Pańskiej, po której abp Wacław Depo wygłosił homilię.

Po homilii nastąpiła najważniejsza część liturgii wielkopiątkowej – adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem symbol męki Jezusa był stopniowo odsłaniany wraz z trzykrotnym śpiewem “Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Wierni odpowiadali śpiewem “Pójdźmy z pokłonem”. Po odsłonięciu Krzyża uczestnicy nabożeństwa adorowali go w milczeniu. Kolejną częścią liturgii była Komunia św., a następnie procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu, gdzie wierni mieli możliwość całonocnej adoracji.

Galeria: Wielki Piątek w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, 15.04.2022/fot. Radio Fiat

Skip to content