W czwartek, 23 marca zakończyły się Rekolekcje Wielkopostne, które odbywały się w redakcji Tygodnika Niedziela, głoszone przez ks. Piotra Zaborskiego, dyrektora naczelnego Katolickiego Radia Fiat. Zwieńczeniem Rekolekcji była Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

Rekolekcje to okazja do modlitwy, refleksji i zbliżenia się do Boga. Metropolita Częstochowski podkreślił, że – rekolekcje powinniśmy odkryć na nowo, ponieważ one nie są tylko głoszeniem nauki, ale przyjęciem Słowa, które jest nie nasze – mówi abp Wacław Depo:

– Zazwyczaj, przykłady głoszone przez rekolekcjonistów są żarliwe, pociągające. Podstawą jednak nie są tu uczucia, tylko Słowo Boże. Emocje są ulotne, natomiast Słowo Boskie jest ponadczasowe, rzeczywiste. Te słowa są do nas zaadresowane, zaowocują właśnie dzięki świadectwu życia. Rekolekcje odbywa się po to, aby móc świadczyć o własnych przeżyciach. Pamiętajmy, że najważniejsze przeżycie, to spotkanie z Jezusem w Eucharystii.

Ks. Piotr Zaborski podczas rekolekcji odwołując się przede wszystkim do Ewangelii, dzielił się także swoimi doświadczeniami życiowymi. Przede wszystkim jednak podkreślał, że Bóg kocha nas takich, jacy jesteśmy:

– Jak być Bożą wersją samego siebie? Jak się poskładać? Podpowiedź pojawia się już dzisiaj. Bóg nie chce, żebyś był lepszą wersją samego siebie. Najpierw musisz przyznać, że jesteś taki, jaki jesteś. Mam w sobie dobro, zło, gniew, współczucie i miłość. Jeśli spojrzysz na samego siebie, łatwiej dostrzeżesz, co nie pasuje do Bożej układanki, czego jest za dużo lub za mało.

– Każdego roku w Wielkim Poście i w Adwencie przeżywamy takie redakcyjne rekolekcje – mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej i prezes Instytutu Niedziela:

– Przeżywamy rekolekcje, ponieważ jesteśmy katolicką redakcją i swoistą rodziną. Chcemy naszym pracownikom zapewnić to szczególne przeżycie. Często zapraszamy rekolekcjonistów z zewnątrz, aby ubogacić ten czas ich słowem. Chcemy, aby spotykać się nie tylko przy stanowisku pracy, ale również przy ołtarzu. Warto zatrzymać się na moment, pomodlić się razem, przeżyć własne nawrócenie. Ważne jest, aby spotkać się z ludźmi głoszącymi Chrystusa – zarówno słowem, jak i życiem.

Rekolekcje Wielkopostne w Redakcji Niedziela trwały trzy dni od wtorku 21 marca. Czas rekolekcji jest idealnym momentem, by zwolnić i skupić się na ważnych Słowach. Postarajmy się tym razem nie być głusi na słowo kapłana i zacznijmy zmieniać świat, zaczynając od siebie.

 

 

 

Rekolekcje Wielkopostne w Redakcji Niedziela 2023

Skip to content