W piątek 25 listopada w Międzydiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie rozpoczęły się Rekolekcje lektorów. Biorą w nich udział także kandydaci na lektorów, którym uroczystego błogosławieństwa udzieli w niedzielę abp Wacław Depo.

O szczegółach posługi lektorskiej i rekolekcji w Wyższym Seminarium mówi ks. Paweł Wróbel, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza:

Jest to wydarzenie, które powtarza się co roku. Kurs lektorski jest prowadzony przez księży w dekanatach, parafiach i kończy się 3-dniowymi rekolekcjami. W kursie biorą udział chłopcy i młodzi mężczyźni, podejmując funkcję lektora, a więc do czytania Słowa Bożego podczas nabożeństw i Mszy św. Chcą też bardziej się zaangażować w przekaz tego Słowa Bożego w parafii, a właśnie rekolekcje które rozpoczynamy mają ich do tego przygotować.

Posługa lektorska, jako część liturgicznej służby, wymaga od kandydatów solidnego przygotowania. A jako, że jest posługą, wymaga także posłania:

Kończymy te rekolekcje w niedzielę Mszą św. Pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa, który uroczyście udzieli błogosławieństwa kandydatom na lektorów oraz wręczy im księgę Pisma świętego w symbolicznym geście powierzając rolę czytania Słowa Bożego w parafiach.

Abp Wacław Depo dokona błogosławieństwa lektorów podczas Mszy św. o godz. 15:00. Ceremonia sprawowana będzie w kościele seminaryjnym Wyższego Seminarium Duchownego.

Skip to content