Adoracja Grobu Pańskiego w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie

Grób Pański w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, 08.04.2023/fot. Radio Fiat/BNO

W Wielką Sobotę wierni w kościołach mają możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Modlitwa przy Chrystusowej mogile jest przedłużeniem tajemnicy Wielkiego Piątku.

Od piątkowego wieczoru ciało Zbawiciela znajduje się w kamiennym grobowcu, co skłania do zadumy i rozważań nad istotą śmierci, aby z radością przyjąć Boże Zmartwychwstanie. Podobnie jak Krzyż symbolizuje zwycięstwo, tak Grób Pański oznacza nadzieję nowego życia.

– Symbolika Grobu Pańskiego jest ukazaniem pewnej nadziei, którą (jeśli pokładamy w Chrystusie) to razem z Nim przechodzimy do odrodzenia, którym nie będzie wskrzeszenie, ale nowe życie za granicą śmierci – mówił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Adoracja pomaga wiernym dostrzec Chrystusa w Eucharystii. Grób, który nie jest pusty tylko przez trzy dni, staje się dowodem, że miłość Boga jest potężniejsza od śmierci.

– Pusty grób jest tylko wstępem do zmartwychwstania. Św. Paweł Apostoł powiedział, że gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżna by była nasza wiara i nasze nauczanie. Nie mielibyśmy po prostu przyszłości. Dlatego ten grób jest nie tylko nadzieją, ale też dowodem na to, że miłość Boga jest potężniejsza od śmierci – dodał Metropolita Częstochowski.

Zaduma nad męką Zbawiciela to również czas refleksji nad własnym życiem. Adoracja przy Grobie Pańskim potrwa do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej, ponieważ wraz z nastaniem Wielkiej Nocy Chrystus opuści swój grób.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Adoracja Grobu Pańskiego w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie

Skip to content