Fot. ekai.pl

Zgodnie z Liturgią Kościoła Adwent podzielony jest na dwie części. 17 grudnia rozpoczyna się druga część, związaną z oczekiwaniem na narodziny Jezusa w sposób szczególny. Przez liturgię prowadzą nas tzw. Wielkie antyfony. Tradycja przypisuje je św. Grzegorzowi Wielkiemu, a obecny ich układ powstał dzięki Amalariuszowi z Metzu (IX w.).

Abp Wacław Depo przypomina, że ostatni tydzień Adwentu to czas wyjątkowego radowania się, ponieważ już niedługo Maryja Panna porodzi swojego Syna, Zbawiciela świata.

– Pierwsze dwie niedziele miały charakter spełniania się proroctw, które były zapowiedzią Mesjasza, poczynając od tajemnicy Niepokalanego Poczęcia. Maryja zostaje ocalona od zmazy grzechu pierworodnego, ale już na mocy przewidzianej przyszłej zasługi Jej Syna, Zbawiciela Świata, który przychodzi na świat, aby uwolnić nas z brzemienia tego grzechu. W trzecią niedzielę Adwentu słyszymy: „w każdym położeniu dziękujcie Bogu, nieustannie się módlcie”. To są pewne drogi prostowania naszych sumień i serc. Ta bliskość Bożego Narodzenia pokazuje, że powinniśmy być coraz bardziej otwarci na to, co Bóg chce dla nas zdziałać.

Części symbolizują dwa wymiary oczekiwania na Chrystusa, dlatego w Liturgii Kościoła zmienia się również układ pieśni. Więcej na ten temat mówi ks. Mateusz Ociepka z Ośrodka Muzyki Liturgicznej.

– Druga część przygotowuje nas do radości z faktu Bożego Narodzenia. Opowiada w pieśniach już nie tylko o przygotowaniu poprzez nawrócenie naszego serca (co wydarzyło się już w pierwszej części Adwentu). W drugiej części Adwentu wszystkie pieśni bezpośrednio mówią o tym, co najważniejsze – narodzeniu Syna Bożego. Bóg zechciał stać się jednym z nas. Ostatni tydzień Adwentu to czas, kiedy Kościół przygotowuje się na przyjęcie Zbawcy świata przez liturgię, prowadzoną przez tzw. Antyfony Adwentowe. Część z nich zaczerpnięta jest ze Starego Testamentu.

W tym roku pierwsza część Adwentu rozpoczęła się w niedzielę 29 listopada i zakończyła 16 grudnia. Drugą wierni przeżywać będą od 17 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia.

ABK

Skip to content