W obecnych czasach istnieje mnóstwo różnych platform social medialnych. Czy da się wejść na ten rynek i zaproponować użytkownikom istniejących już dotychczas social mediów coś nowego, co ich zainteresuje i przyciągnie? Tego wyzwania podjął się ks. Artur Potrapeluk, krajowy koordynator Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, który założył social media dla katolików. Czym jest Agappe – bo tak nazywa się ta platforma, o której mowa – do kogo jest skierowana i skąd pomysł na nazwę mówi jej założyciel, ks. Artur Potrapeluk:
– Agappe przez dwa “p”, tak jak słowo application, i to jest taka gra słów – z jednej strony człon “agape”, czyli ta miłość doskonała, a z drugiej strony aplikacja – miejsce w którym można dzielić się wiarą, miejsce w którym można poznać wartościowe osoby, tworzyć grupy, dodawać posty, filmy, zdjęcia – stwierdził ks. Artur Potrapeluk. – Ten pomysł zrodził się z potrzeby, którą sami mamy we wspólnotach, w Kościele i takim głównym powodem jest to, że bardzo często na innych platformach nie możemy dotrzeć do wszystkich osób, które gromadzimy w ramach duszpasterstw, różnych wydarzeń, które organizujemy jako wspólnoty – powiedział kapłan. – Ta platforma jest pewną formą odpowiedzi właśnie na te potrzeby, bo jeżeli ktoś np. tworzy stronę parafii, duszpasterstwa czy całego ruchu, ma pewność w 100%, że jego wiadomości, jego posty dojdą do tych osób, które obserwują właśnie dany profil – stwierdził ks. Artur Potrapeluk.
Jedną z rzeczą wyróżniającą Agappe na tle innych social mediów, ma być algorytm, który nie będzie obcinał zasięgów w taki sposób, jak robią to niektóre platformy.
– To jest algorytm, który właśnie takim pozostanie. Jest to algorytm, który ma np. Twitter, czyli oglądam tylko to, co obserwuję. Za jakiś czas pewnie, w tej wersji, w której przyłączymy ten algorytm – ponieważ do tej pory użytkownikom wyświetla się wszystko, co dodają inni użytkownicy, czekamy żeby się zebrała taka masa krytyczna osób, żeby osiągnąć pewną ilość założonych kont na platformie – i wtedy pewnie ten algorytm zostanie przełączony, aby oglądać tylko to, co sam chcę obserwować – powiedział inicjator i pomysłodawca Agappe.pl. – Prawdopodobnie, dla nowych użytkowników zaproponujemy kilka stron, rozmawiamy z różnymi partnerami, którzy będą nas w tym wspierać, tworzyć też treści, aby na początku pewne treści się wyświetlały, ale to wszystko będą treści właśnie katolickie, treści dotyczące modlitwy, słowa Bożego – zapowiedział kapłan.
Platforma Agappe jest dopiero początkowo w pierwszej fazie rozwoju. Planowane jest rozbudowywanie systemu, co ma sprawić, że platforma ta stanie się jeszcze bardziej użytecznym narzędziem dla duszpasterzy i wiernych zaangażowanych w życie Kościoła.
– W ramach Agappe, już za niedługo, zaczniemy wchodzić na drugi etap. Będziemy tworzyć takie spersonalizowane narzędzia dla księży, dla parafii, dla wspólnot, fundacji, wydawnictw, mediów i już jesteśmy na takim etapie, że tworzymy grupy robocze – stwierdził ks. Artur Potrapeluk. – Chcemy zapytać te różne środowiska jak Agappe mogłoby im pomóc np. w ramach Szkoły Nowej Ewangelizacji, żeby tak dostosować narzędzia i funkcjonalności na strony, by np. środowisko Nowej Ewangelizacji czy Odnowy w Duchu Świętym miało takie praktyczne narzędzia, z których może korzystać – zapowiedział kapłan. – Więc jest to narzędzie dla ludzi wierzących, dla ludzi zaangażowanych w Kościół. Taka też jest misja tej platformy i myślę, że to wyróżnia nas spośród innych platform – stwierdził ks. Potrapeluk.
Choć twórcy platformy – jeśli chodzi o grupę docelową – chcą koncentrować się przede wszystkim na środowisku kościelnym, chcą też żeby ta przestrzeń była otwarta dla wszystkich, także dla osób poszukujących i aby pełniła rolę ewangelizacyjną i preewangelizacyjną. Z Agappe mają być w przyszłości związane również kolejne projekty.
– Mamy też przygotowaną taką platformę jak YouTube czy nasz taki app store z aplikacjami, gdzie różne środowiska chrześcijańskie będą mogły umieszczać swoje aplikacje – taka alternatywa. Przygotowujemy też platformę edukacyjną z webinariami, z treściami informacyjnymi w duchu katolickim jako takie narzędzie, przez które będzie można też udostępniać swoje treści. – Tą misją platformy jest, aby gromadzić środowiska, aby była ona takim zwornikiem ludzi, którzy coś robią i widzę, że też już w Polsce zapala się wiele takich światełek, gdzie też w tym samym czasie podobne natchnienia mają różne osoby, więc myślę też, że to będzie taka szersza współpraca i liczę, że będziemy się prężnie rozwijać – stwierdził ks. Artur Potrapeluk.
Platforma Agappe obecnie jest dostępna przede wszystkim poprzez stronę internetową agappe.pl. Można ją już również zainstalować na urządzeniach mobilnych, choć aplikacja w obecnej fazie nie jest jeszcze w pełni funkcjonalna.
– Jesteśmy jeszcze w trakcie przygotowywania aplikacji na Android i na iOS. Możemy znaleźć aplikację na Android w Sklepie Google, ale nie możemy się przez nią zarejestrować. Na razie rejestracja jest możliwa tylko przez przeglądarkę internetową, natomiast w tej aplikacji na telefon póki co można się tylko zalogować, a jest to związane z zasadami bezpieczeństwa, które niedawno zmienialiśmy – zaznaczył ks. Artur Potrapeluk. – Cały czas rozwijamy tę platformę i nie nadążamy z aktualizacjami aplikacji – stwierdził kapłan. – Pierwszym krokiem jest wejście na stronę agappe.pl. Aby się zweryfikować należy podać swoje imię, nazwisko, numer telefonu, na który przyjdzie taki SMS weryfikujący z krótki kodem. Po wpisaniu tego kodu mamy założone konto i możemy… dzielić się wiarą! – powiedział ks. Potrapeluk.
Życzymy powodzenia i sukcesu twórcom Agappe. Dobrze, że powstają niezależne, katolickie social media jednoczące ludzi Kościoła, które mogą stać nowym narzędziem ewangelizacji i komunikacji.
Link do aplikacji Agappe w Sklepie Play:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.agappe.pl
Profil na Facebooku Fundacji Nowa Pięćdziesiątnica:
https://www.facebook.com/fundacja.nowa.piecdziesiatnica
Patronite Fundacji gdzie można wesprzeć projekt:
https://patronite.pl/budzimy-kosciol