Fot. ekai.pl

Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego zachęca do gorliwej walki z alkoholizmem przez dobrowolną, miesięczną abstynencję.

Już jutro rozpocznie się sierpień, miesiąc trzeźwości. Jak co roku Apostolstwo wystosowało do wiernych apel z prośbą o wstrzemięźliwość oraz modlitwę za wszelkie wady narodowe, które osłabiają Polskę. Jak tłumaczy ks. Jacek Marciniec, duszpasterz osób niepełnosprawnych i chorych w archidiecezji częstochowskiej, trud abstynencji owocuje wieloma nawróceniami.

– Niestety bardzo często doświadczamy, jak wiele jest dramatów związanych z nadużywaniem alkoholu. Obecnie spotykamy się też z nieodpowiedzialnym podejściem tych, którzy chcą zarabiać na alkoholu. Przez swoje działania często niszczą społeczeństwo, a szczególnie na młodzież. Alkohol przyczynia się do spadku liczby szczęśliwych rodzin. Uzależnienie odbiera radość i miłość także u członków rodziny chorego. Apel o trzeźwość to coroczna prośba, a by uratować tych, którzy potrzebują pomocy. Takie osoby trzeba wspierać modlitwą.

W treści Apelu poruszone zostały tematy troski o dzieci nienarodzone, abstynencji niepełnoletnich czy też rodziny jako najważniejszego środowiska troski o trzeźwość. Jak informuje Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, tegoroczne sierpniowe wyrzeczenie picia alkoholu ma być przeżywane przez wiernych „w duchu wdzięczności Bogu za setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, dzięki której Polska zachowała niepodległość, a jednocześnie uratowała Europę przed bolszewicką bezbożną ideologią”. Dziś należy się modlić o nowy cud nad Wisłą, „żeby Polska była Polską”. Bez trzeźwości tego nie uda się osiągnąć.

ABK

Skip to content