Archaniołowie – skuteczni orędownicy

„Któż jak Bóg”, „Bóg jest mocą” oraz „Bóg uleczy” to znaczenia imion Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. O niebiańskich wojownikach i opiekunach ludzkości pamiętamy szczególnie w dzień ich wspomnienia, który obchodzony jest w Kościele 29 września.

Jak tłumaczy bp Andrzej Przybylski – święci Archaniołowie to skuteczni orędownicy, którzy zajmują w Niebie najwyższe miejsce w hierarchii anielskiej:

– W liturgii obchodzimy Święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Są to stworzenia Boże, duchy czyste. To wysłannicy Boga, którzy bronią nas przed złem. Wspominamy Archaniołów jako wyższych w hierarchii anielskiej.

Archanioł Michał to dowódca wojska niebieskiego. Gabriel przyszedł natomiast do Najświętszej Maryi Panny, aby zwiastować Jej narodzenie Syna Bożego. O archaniele Rafale przeczytać można za to w Księdze Tobiasza Starego Testamentu. Uważany jest za szczególnego patrona podróżnych i chorych. S. Maria Druch ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów zaznacza, że wartość obecności Świętych Archaniołów w życiu człowieka nawiązuje do znaczenia ich imion:

– Nie bez powodu Pan Bóg dał nam poznać ich imiona. Kiedy myślę o relacji z Archaniołem Michałem to myślę o świadku jedynego Boga. „Któż jak Bóg” to oznacza jego imię. Nikt nie może równać się z Bogiem. Michał przynosi dobrą nowinę, że zwycięstwo jest po naszej stronie. Archanioł Gabriel świadczy o tym, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Archanioł Rafał mówi natomiast o tym, że Bóg jest najlepszym lekarzem duszy oraz ciała.

W ikonografii św. Michał Archanioł przedstawiany jest jako wojownik w zbroi. Jego skrzydła są najczęściej białe, a niekiedy pawie. Archanioł Gabriel występuje niekiedy jako młodzieniec, przeważnie uskrzydlony i z nimbem. Za atrybut służą mu: berło, lilia i gałązka palmy lub oliwki. Św. Rafał Archanioł przedstawiany jest natomiast jako młodzieniec bez zarostu w typowym stroju anioła – tunice i chlamidzie. Jego atrybutami są: krzyż, laska pielgrzyma, niekiedy ryba i naczynie.

ABK

Skip to content