Benedykt XVI – jasnogórski pielgrzym

Jasna Góra czuwa: paulini i pielgrzymi trwają na modlitwie dziękując za posługę Benedykta XVI Kościołowi i wskazywanie na Maryję, która wyrażała zawsze swoje “tak” wobec woli Bożej.

Msza św. za śp. papieża seniora Benedykta XVI sprawowana będzie na Jasnej Górze przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, w niedzielę 1 stycznia o godz. 9.30. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Transmisja na kanale YouTube Jasnej Góry oraz w Radiu Jasna Góra.

Papież senior to znany jasnogórski pielgrzym. Odwiedzał częstochowskie sanktuarium jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową, kard. Joseph Ratzinger był na Jasnej Górze podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II 6 czerwca 1979 r. Później modlił się tu 26 maja 2002 r., gdy świętował swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej. Potem przybył na Jasną Górę w 2006 r. – już jako papież. Podczas tej wizyty w 2006 r. papież Benedykt ofiarował sanktuarium złotą różę, którą w 1966 r. miał przywieźć Matce Bożej papież Paweł VI. Wówczas władze komunistyczne nie pozwoliły Pawłowi VI złożyć daru złotej róży na Milenium Chrztu Polski w 1966 r. W dedykacji daru, który czterdzieści lat później dotarł na Jasną Górę, czytamy: „Benedykt XVI ofiaruje tę złotą różę Matce Bożej, Jasnogórskiej Pani wspominając wielkiego Syna Narodu polskiego, umiłowanego Poprzednika Jana Pawła II”. – Papież Benedykt pragnął w ten sposób nawiązać do tego, że dzieło Jana Pawła II jest dalej żywe – dodał o. Bortnik.Benedykt XVI przybył na Jasną Górę 26 maja 2006 r., w drugim dniu pielgrzymki do Polski. Jak wspomina rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik, cała pielgrzymka w 2006 r. odbywała się pod hasłem „Trwajcie mocni w wierze”. – Tak chętnie wspominamy tę pielgrzymkę, bo była ona również bardzo ważna dla samego papieża Benedykta, była jedną z pierwszych jego pielgrzymek zagranicznych – powiedział. O. Bortnik nawiązał do pojawiających się wówczas w niemieckich mediach komentarzy, według których Benedykt XVI „zupełnie inny przyjechał do Polski, a inny wyjechał z Polski”. – Jakby nauczył się otwartości, ciepła, wyjścia do ludzi, tej spontaniczności, która wygląda nieco inaczej pośród nas, Słowian – ocenił rzecznik. Po przylocie śmigłowcem na Jasną Górę papież udał się do Kaplicy Matki Bożej, gdzie spotkał się z przedstawicielami wspólnot kościelnych. Został przywitany przez generała Zakonu Paulinów. Następnie na jasnogórskim Szczycie Benedykt XVI odprawił nabożeństwo majowe, które zgromadziło 400 tys. wiernych. – W czasie tego nabożeństwa papież podkreślał, że Bóg jest miłością. Mówił przy tej okazji, że mamy być w „szkole Maryi”, uczyć się tej miłości Boga – mówił o. Bortnik. Papież opuścił Jasną Górę po spotkaniu z paulinami w Sali Rycerskiej.

Benedykt XVI w czasie swojego pontyfikatu dawał rozliczne dowody duchowej łączności z Jasną Górą. Wydarzeniem, które wyjątkowo wpisało go w sanktuarium jasnogórskie, było poświęcenie w Rzymie 3 marca 2010 r. koron dla Cudownego Obrazu Matki Bożej, ufundowanych w 100. rocznicę rekoronacji (po kradzieży koron w 1910r.).

Wszystkie największe ogólnopolskie pielgrzymki przybywające na Jasną Górę otrzymywały specjalne błogosławieństwo Benedykta XVI.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślał podczas konferencji prasowej 30 grudnia, że Benedykt XVI to wielka postać dla Kościoła powszechnego, ale również dla Kościoła w Polsce. Zwrócił uwagę, że papież Benedykt to także pielgrzym jasnogórski, przynajmniej trzykrotny. Dwa razy był tutaj jako kardynał wraz innymi przedstawicielami Episkopatu Niemiec – we wrześniu 1980 r., potem w maju 2002 r. po święceniach biskupich śp. abp. Zimowskiego i wreszcie jako Następca św. Piotra w 2006 r.– mówił przeor.

 

red. AM
Izabela Tyras/@JasnaGoraNews

Na zdjęciu Benedykt XVI na Jasnej Górze/fot. BPJG

Skip to content