Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie rozpoczął się się dzień odwiedzin kadetów XXVI turnusu Dziennego Studium Aspirantów Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Eucharystii przewodniczył oraz wygłosił homilię bp Andrzej Przybylski.

Służba strażaków już od lat nie ogranicza się tylko do gaszenia pożarów i zapobiegania im. Obecnie do zadań jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej należy również łagodzenie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, likwidowanie zagrożeń środowiska czy akcje ratunkowe w przypadku wypadków komunikacyjnych. – To bardzo niebezpieczna i odpowiedzialna praca, dlatego zawsze powinniśmy się modlić za strażaków – mówił tuż przed rozpoczęciem Mszy św. bp Andrzej Przybylski:
– To szczególna Msza św., bo jest ona przeznaczona dla kadetów, którzy rozpoczynają szkolenie w Szkole Pożarniczej. Oni dopiero wchodzą w tę służbę strażacką i to jest chyba piękne, że młodzi ludzie słysząc, że ta służba jest związana z zagrożeniami, czasem z oddaniem życia, chcą to robić. Dziś jest taka Msza św. w intencji strażaków, ale tak właściwie w intencji całej Szkoły Pożarniczej.
Proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Adam Jarząbek, salezjanin, cieszy się ze współpracy duszpasterskiej parafii i szkoły pożarniczej zaznaczając, że jest ona wymagająca, ale niewątpliwie potrzebna:
– Tyle ile możemy staramy się obejmować opieką tych młodych kadetów, którzy przygotowują się do bardzo trudnej służby, służby człowiekowi. Powiedziałem im wczoraj, że służba którą podejmują jest służbą miłości dla człowieka, ale także dla Chrystusa. Idąc śladami swojego patrona św. Floriana, oni także w swej służbie muszą kierować się miłością.
W uroczystej Mszy św., oprócz kadetów i ich bliskich, uczestniczyli też przedstawiciele władz i kadry CS PSP, z komendantem szkoły st. bryg. Piotrem Plackiem na czele, który przybliżył okoliczności organizacji dnia odwiedzin, jednocześnie zapraszając na kolejne ważne dla kadetów wydarzenia:
– Od 1 września kadeci nie mieli kontaktu z rodzinami dlatego, że na terenie szkoły był przygotowany obóz, pierwsze szkolenia, przygotowania do zawodu. Jest taka tradycja, że po miesiącu pobytu kadetów w szkole zaprosić rodziców, żeby mogli zobaczyć i przekonać się, jak wygląda szkolenie w CS PSP. A już 22 października kolejne ważne wydarzenie – ślubowanie – o 9.30 Msza św. na Jasnej Górze, a następnie o 12.00 na placu wewnętrznym szkoły uroczyste ślubowanie.
XXVI turnus Dziennego Studium Aspirantów PSP został zainaugurowany 1 września 2022 r. na podstawie decyzji st. bryg. Piotra Placka – Komendanta Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie do służby kandydackiej przyjęto 60 kadetów. Dowódcą kompanii został st. asp. Maciej Szadkowski. Kadeci szkolą się obecnie w salach, laboratoriach i na poligonie Centralnej Szkoły gdzie poznają tajniki zawodu strażaka.

Galeria: Msza św. na rozpoczęcie dnia odwiedzin w CS PSP 02.10.2022 r., fot. Zbyszek Derda/Radio Fiat

Msza św. na rozpoczęcie dnia odwiedzin w CS PSP 02.10.2022 r.

Skip to content