Bez wolontariuszy nie byłoby pomocy na świecie

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas homilii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, 26.05.2023/fot. Radio Fiat/BNO

Już po raz 15. uczestnicy Pielgrzymki Wolontariuszy udali się na Jasną Górę, aby podziękować za opiekę oraz codzienne błogosławieństwo w swojej pracy. Do wspólnej modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przystąpiło w tym roku kilkaset osób, które na co dzień niosą pomoc innym ludziom.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Metropolita Częstochowski wskazał, że modlitwa, która miała miejsce w Dniu Matki (26 maja), ma przypomnieć, że rodzicielstwo można porównać właśnie do wolontariatu.

– Kiedy przychodzimy pod obraz Matki Bożej, musimy mieć świadomość, że Bóg stworzył nas niepowtarzalnych. Chciał nas na tym świecie, co świadczy o zamyśle Jego miłości. W tej Tajemnicy wchodzi miłość naszych rodziców, która wolą swojej bezinteresowności powołuje nas do życia. Każde dziecko jest dowodem matczynej miłości. Chcemy dziś dziękować za każdą matkę, która przekazuje życie, broni go i towarzyszy swoim dzieciom do końca, będąc przy tym zupełnie bezinteresowna – mówił abp Wacław Depo.

W homilii abp Wacław Depo przytoczył zgromadzonym wolontariuszom słowa papieża Benedykta XVI, podkreślające, jak ważna jest ich pomoc dla innych.

– Jedynie służba bliźnim otwiera oczy na to, co Bóg czyni dla mnie i na to, jak mnie kocha. Te słowa adresuję dziś do wolontariuszy, którzy przez swoją wolną służbę okazują miłość wobec Boga i drugiego człowieka – głosił Metropolita Częstochowski.

Organizatorem corocznej pielgrzymki jest Fundacja dla Życia i Rodziny im. św. Jana Pawła II. Jej prezes Grzegorz Nienartowicz powiedział, że wolontariat to współczesne dobro, niesione od człowieka dla człowieka.

– To dobro nazywamy językiem miłości, ponieważ jest to rozdawanie tego, co w nas najcenniejsze. Każdy z nas ma w sobie pierwiastek miłości, który trzeba rozwijać poprzez różne szkolenia i warsztaty, aby później wzmocnieni takim potencjałem iść do ludzi i dawać im dobro oraz miłość – powiedział Grzegorz Nienartowicz.

Jak mawiał św. Jan Paweł II: „Wolontariat (…) jest bezinteresownym darem z siebie samego – darem ofiarowanym bliźnim, zwłaszcza tym najuboższym i potrzebującym”. Poza przedstawicielami Fundacji dla Życia i Rodziny w tegorocznej pielgrzymce uczestniczyli również uczniowie ze szkolnych szkół wolontariatu, a także przedstawiciele władz oraz organizacji pozarządowych.

BNO

 

>>Cała homilia abp. Wacława Depo<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Bez wolontariuszy nie byłoby pomocy na świecie

Skip to content