Biblia ubogich, czyli wystawa „Matka i syn” na Jasnej Górze

Fot. Radio Fiat

W jasnogórskiej Sali Rycerskiej można oglądać wystawę Lidii Bojnowskiej zatytułowaną „Matka i Syn”. Wernisaż odbył się w sobotę 29 października i został uświetniony występem dziecięcej scholi z parafii św. Andrzeja Boboli ze Świdnicy.

Obrazy przedstawiające głównie sceny z życia Jezusa i Maryi wykonano z metalowych elementów, takich jak podkładki, nakrętki i śruby w różnych kolorach, kształtach oraz wielkościach. Jak mówiła autorka wystawy, w skład ekspozycji wchodzi kilka mniejszych motywów.

– Możemy powiedzieć, że są to tak naprawdę cztery mini wystawy, kolejno o tematach: „Święci, Jak My”, „Cuda Łaski”, prawie cała Droga Krzyżowa oraz „Męka i Chwała Pana Boga”. Patrząc na te obrazy całościowo, w każdym jest Maryja i Jezus i nie sposób tego rozdzielać. Obrazy te powstawały ok. 10 lat. Niektóre pojedyncze sztuki mogą ważyć nawet 8 kg. Radość dają nam komentarze zwiedzających. Wystawa ta jest inaczej nazywana „Biblią ubogich”, ponieważ wszystkie treści poruszane na tych obrazach przedstawiają treści z Pisma Świętego. Celem tej wystawy jest ewangelizowanie dorosłych – tłumaczyła Lidia Bojnowska.

Proces tworzenia obrazów jest czasochłonny i dla laika przypomina układanie puzzli. Jak przyznała autorka wystawy, inspiracją do powstawania prac były zdobienia świdnickich kościołów.

– Przykładowo idąc do kościoła, napotykam fresk lub obraz i od razu wiem, czy jestem w stanie przełożyć to na śrubki i podkładki. Przychodząc do domu, robię mnóstwo szkiców, aby odzwierciedlić treści zgodne z Pismem Świętym. Później nanoszę to na blejtram (krosno malarskie) i zaczyna się żmudna praca klejenia. Jeden obraz powstaje ok. tygodnia – powiedziała artystka.

Podczas otwarcia ekspozycji grupa dzieci wykonała utwory z autorskiej płyty Lidii Bojnowskiej „Biblia dla dzieci w piosenkach”. Na wystawie znajduje się 52 obrazy, które można oglądać na Jasnej Górze do 7 stycznia.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat

Skip to content