web_lektorzy_as

III Niedziela Adwentu, Niedziela Radości przysporzyła wiele radości zwłaszcza 193 ministrantom z archidiecezji częstochowskiej, którym podczas uroczystej Mszy św. w parafii św. Wojciecha w Częstochowie abp Wacław Depo – Metropolita częstochowski udzielił błogosławieństwa do spełniania funkcji lektora.

– Dzisiejsze wydarzenie poprzedziły trzydniowe rekolekcje, które ci młodzi chłopcy przeżywali w Świętej Puszczy. Był to dla nich czas wytężonej modlitwy, ale i skupienia – podkreślał ks. Paweł Wróbel, jeden z duszpasterzy Liturgicznej Służby Ołtarza. Podczas rekolekcji przyszłym lektorom towarzyszyli klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego. – Wyjątkowym momentem była Droga Krzyżowa na Mały Giewont. Ministranci na swoich ramionach wnosili duży krzyż i był to konkretny znak tego, że ich posługa czytania Słowa Bożego w Kościele też będzie trudna, ale jest bardzo potrzebna – dodaje ks. Sebastian Ciastek, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.

Mszy św., podczas której ministranci otrzymali błogosławieństwo oraz egzemplarze Pisma Świętego, a także poświęcenie krzyży lektorskich, przewodniczył abp Wacław Depo. Wraz z nim przy eucharystycznym stole stanęli dekanalni duszpasterze LSO, którzy podczas kursów lektorskich przygotowywali chłopców do tej pięknej, choć wymagającej służby. W swoim słowie do lektorów abp Depo podkreślił na czym ma polegać ich zadanie. – Mamy być współuczestnikami tego co czytamy i tego co słyszymy. Bardzo się cieszę, że w tej promocji lektorskiej jest z nami św. Dominik Savio, Wasz święty patron. Dziś rozpoczynamy peregrynację jego obrazu i relikwii po archidiecezji i to właśnie przez środowisko ministrantów, lektorów, odnowimy nasze rodziny i wspólnoty.

Metropolita podał pytania do refleksji dla nowo ustanowionych lektorów. – Czy ja tak umiem czytać Pismo Święte żeby czytając, wprowadzać je w życie, w siebie? Czy dzięki czytaniu Słowa Bożego staję się Jego świadkiem? Bóg posyła nam Ducha św. O Jego światło dla Was proszę – zakończył abp Depo.

Świątynię licznie wypełnili bliscy i przyjaciele nowych lektorów. – Dzisiejsza uroczystość jest świętem dla całej naszej rodziny. Kolejny z synów będzie czytał Boże Słowo. To dla nas ogromna radość i duże wzruszenie. Bardzo się cieszymy, zwłaszcza że lektura Pisma Świętego jest codziennie obecna w naszym rodzinnym życiu – zaznacza Beata, mama jednego z lektorów.

Dla samych ministrantów Msza św. w Niedzielę Gaudete miała szczególny wymiar radości. – Jestem bardzo szczęśliwy, że dane mi będzie czytać czytania na Mszach świętych. Cała uroczystość dziś była taka piękna. Ksiądz arcybiskup mocno przypomniał nam słowa św. Augustyna: “Bierz i czytaj”, że nie sposób nie wziąć sobie tego do serca – dzielił się po wydarzeniu Piotrek, lektor z parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu.

Na zakończenie Eucharystii obraz i relikwię św. Dominika Savio zostały przekazane Liturgicznej Służbie Ołtarza z parafii św. Antoniego w Częstochowie. O oprawę muzyczną Mszy św. zatroszczyła się schola Skarby Maryi pod dyrekcją ks. Łukasza Dybowskiego.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content