W niedzielę 12 grudnia w Sanktuarium św. Józefa na Rakowie odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny. Eucharystia za nasz kraj jest sprawowana w tym miejscu niezmiennie od blisko 40 lat.

Przypada ona zawsze w drugą niedzielę grudnia. Tegorocznej Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii ks. Marek Kundzicz. Podczas homilii duchowny zacytował słowa św. Jana Pawła II, które zostały wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w 1979 roku.

– […] „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”. W swoich słowach skierowanych do nas, Polaków papież budził nadzieje i pozwolił, abyśmy wszyscy poczuli się jednością i zachęcił, byśmy podnieśli głowy do góry. Dlatego ten 13 grudnia był strasznym uderzeniem w nadzieję. Dla wielu nadzieja ta została odebrana […] – głosił w homilii ks. Marek Kundzicz.

W Nabożeństwie za Ojczyznę wziął udział m.in. Jacek Strączyński, Przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”. Jak mówił pamięć i modlitwa za Ojczyznę to pokarm dla patriotyzmu, zapoczątkowany m.in. przez patrona „Solidarności”, bł. ks. Jerzego Popiełuszko.

– Po jego śmierci w listopadzie 1984 roku została w tym Sanktuarium odprawiona pierwsza Msza św. w intencji Ojczyzny. Od tego momentu przez prawie 40 lat utrzymujemy tę tradycję i myślę, że będzie to trwać nadal. Modlitwa jest zawsze potrzebna i konieczna, tym bardziej że w tym roku zbiegła się z rocznicą stanu wojennego. Będziemy modlić się więc także za ofiary tamtych wydarzeń – mówił Jacek Strączyński.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” w Częstochowie modli się w intencji Ojczyzny w każdą drugą niedzielę miesiąca. Msze św. z udziałem przedstawicieli związku odbywają się niezmiennie w Sanktuarium św. Józefa.

BNO

>>Cała homilia ks. Marka Kundzicza<<

 

Skip to content