„Posłani w pokoju Chrystusa” to hasło tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Góralskiej na Jasną Górę. Jednym z przystanków wędrówki pątników było Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, gdzie Mszy św. 30 lipca przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

I Piesza Pielgrzymka Górali wyruszyła w stronę Częstochowy 19 sierpnia 1982 roku. Myśl o jej zorganizowaniu narodziła się jednak wcześniej – szczególnie w sercach o. Leona Chałupki (rektora Bachledówki), o. Stanisława Jarosza (paulina z Czerwiennego), br. diak. Mieczysława Łaceka oraz paulińskiego kleryka z Czerwiennego br. Jana Bednarza. Od tamtej pory do Matki Bożej Częstochowskiej przybywają kolejne grupy pątników, pragnących zawierzyć Jej całe swoje życie. Jak wskazuje bp Andrzej Przybylski – pielgrzymowanie stanowi piękny symbol podążania za Chrystusem:

– Pan Jezus Sam powiedział, że „jest drogą”. Cały czas był przecież w drodze. Przypominał nam, że całe nasze życie jest dynamiką drogi. Dotyczy to również życia wiary. To nie jest tak, że raz uwierzymy i nic już z wiarą nie musimy robić. Pielgrzymka jest doświadczeniem krzyża – zwłaszcza góralska. To doświadczenie dużego trudu oraz krzyża, który przynosi na koniec poczucie spełnienia.

W czasie tegorocznej pielgrzymki górale wspominają 25. rocznicę Mszy św. sprawowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II pod Giewontem oraz słowa papieża dotyczące obrony krzyża:

– Tak pięknie Ojciec Święty mówił wtedy do górali, że bardzo na nich liczy – bo całe Podhale rozłożyło się i rozwija w blasku krzyża z Giewontu. Prosił górali, aby za tym krzyżem poszli i nieśli go na całą Polskę.

O. Łukasz Flader, kierownik 41. Pieszej Pielgrzymki Góralskiej tłumaczy, że do wspólnej modlitwy włączają się każdego roku zarówno osoby młode, jak i starze wiekiem. Nie brakuje również dzieci i młodzieży, którzy chętnie angażują się m.in. w ubogacanie wędrówki graniem i śpiewaniem:

– Pielgrzymka składa się z czterech grup – Bachledówki, Nowego Targu, Orawy oraz Rabki Zdrój. Grupy te tworzą wspaniałą pielgrzymkę ludzi Podhala, ludzi pracy. Jasna Góra wpisana jest w polskie serca. Jeśli Polacy przestaną pielgrzymować na Jasną Górę to będzie dramat.

Do pielgrzymki górali dołączają także wierni spoza terenów górzystych. Wśród pątników, którzy zdecydowali się uczestniczyć w wędrówce znalazła się m.in. grupa z Częstochowy prowadzona przez ks. Wojciecha Pelczarskiego, proboszcza parafii św. Faustyny:

– Od 16 lat uczestniczymy w pielgrzymce góralskiej. Z grupą częstochowską dołączamy do rabczańskiej i osiem dni wędrujemy na Jasną Górę. Idę z grupą góralską, ponieważ pochodzę spod Nowego Targu. Pielgrzymowanie wpisane jest w nasze życie. Całe nasze życie jest pielgrzymką.

O swoich odczuciach dotyczących pielgrzymowania mówią też Robert i Karolina, którzy wraz z ks. Pelczarskim idą do Częstochowy z Rabki Zdrój:

– Najtrudniejsze to zdecydować się na pierwszą pielgrzymkę. Później jest już łatwiej i samo wciąga. Staje się to częścią twojego życia.
– Od lat już razem pielgrzymujemy. Po takim czasie stajemy się już pewnego rodzaju rodziną.

41. Piesza Pielgrzymka Góralska zakończy się uroczystą Mszą św. sprawowaną w Bazylice jasnogórskiej 31 lipca o godz. 14:30 pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

ABK

41. Piesza Pielgrzymka Góralska, Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej

Skip to content