Bp Andrzej Przybylski członkiem Rady ds. Społecznych KEP

W czwartek 18 listopada biskupi z całego kraju dokonali na Jasnej Górze wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. Przewodniczącego Komisji ds. Misji oraz Przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.

Wśród członków Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski wybrano czterech biskupów pomocniczych z całej Polski. Obok bp. warszawsko-praskiego Jacka Grzybowskiego, bp. radomskiego Piotra Turzyńskiego oraz bp. gdańskiego Zbigniewa Zielińskiego powołano także bp. Andrzeja Przybylskiego z archidiecezji częstochowskiej. Jak mówi ten ostatni, wybór do takich gremiów ma charakter zadaniowy, a nie pochwalny czy doceniający dotychczasowe zasługi.

– Jest to zaproszenie do dodatkowej pracy i zaangażowania w kolejnym gremium w ramach Konferencji Episkopatu Polski. Rada ds. Społecznych podejmuje kwestie na styku działalności Kościoła i szeroko rozumianego życia społecznego, głównie we wdrażaniu oraz postulowaniu wszystkiego tego, co podejmuje Katolicka Nauka Społeczna. W związku z tym przy Konferencji Episkopatu jest taka rada, na której czele stoi bp Marian Florczyk z diecezji kieleckiej – powiedział bp Andrzej Przybylski.

Rada ds. Społecznych działająca przy Konferencji Episkopatu Polski będzie w niedalekiej przyszłości poszerzona o konsultorium, czyli specjalistów różnych dziedzin życia społecznego.

– Rada będzie poszerzona po to, aby działać wspólnie i kolegialnie, zajmując się problemami ważnymi w danych okolicznościach i w danym momencie ze strony styku Kościoła i życia społecznego. Są to przeróżne dokumenty, pamiętamy choćby dokument Rady Społecznej na temat patriotyzmu i bycia patriotą oraz katolikiem, a jednocześnie niewpadania w skrajną formę patriotyzmu. Niedawno Rada pracowała też nad tematem języka w życiu społecznym i w polityce – dodał bp Andrzej Przybylski.

Rada nie stanowi organu decyzyjnego, a jedynie doradczy i opiniotwórczy, aby pomóc zagłębić się w poszczególne problematyki życia społecznego.

BNO

Skip to content