Bp Andrzej Przybylski do młodzieży: Nigdy nie drwijcie ze świętości!

Młodzież parafii św. Jakuba w Częstochowie fot. Radio Fiat

Niedziela 21 czerwca była dniem bierzmowania dla młodzieży z parafii św. Jakuba w Częstochowie. Uroczystości przewodniczył bp Andrzej Przybylski. 

Na początku Eucharystii rodzice kandydatów zwrócili się z prośbą o udzielenie sakramentu:

-Wasza Ekscelencjo, księże biskupie. Zwracamy się z gorącą prośbą o udzielenie sakramentu bierzmowania naszym córkom i synom. Pragniemy, aby nasze dzieci, postępując na drodze chrześcijańskiego wtajemniczenia, poprzez ten sakrament pomnożyły w sobie łaskę uświęcającą, zostały obdarowane darami Ducha Świętego i aby wiarę, w której ich wychowuje mogły mężnie wyznawać, według niej postępować i jej bronić.

W homilii bp Przybylski zwrócił się do młodzieży:

-Bóg chce, żeby każdy człowiek był święty. Chcę was o to dzisiaj bardzo mocno poprosić. Żebyście się nigdy nie śmiali ze świętości, żebyście nigdy do nikogo nie mówili drwiąco: ‘A co ty taki święty jesteś?’, ‘Nie bądź taka święta’. To są najgorsze życzenia. To najpierw znaczy, że nie życzysz komuś nieba, bo w niebie są tylko święci. To tak jakbyś mówił: ‘Nie chcę, żebyś się zbawił, życzę ci żebyś cierpiał wiecznie potępiony w piekle’. 

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej zaznaczał, że droga świętości niełatwa i wymagająca:

-My wszyscy sobie obiecujemy, że już nic nikomu złego nie zrobimy. Ale często to są tylko obietnice. Mówimy, a jak czasem komuś nagadamy, to mu się żyć nie chce. Jak kogoś okłamiemy, oszukamy, a powiedzieliśmy sobie, że chcemy być dobrzy, a nie mamy siły. Wiecie dlaczego ludzie odchodzą od Kościoła, nie chcą wierzyć w Boga, tyle rzeczy na wierzących mówią? Bo nie chcą być święci! Bo łatwiej jest grzeszyć, niż być dobrym człowiekiem. Czasem łatwiej jest ukraść, niż ciężko pracować, łatwiej jest żyć rozwiąźle, niż zachować czystość. Łatwiej jest nawet w małżeństwie się kiedyś rozwieść, niż walczyć o jedność rodziny. I dzisiaj ludzie tak odrzucają Kościół nie dlatego, że mają coś przeciwko nauce Kościoła, ale dlatego, że Kościół ich zaprasza do świętości – na trudną drogę.

Uroczysta Eucharystia rozpoczęła się o godzinie 18.30. Bp Andrzej Przybylski odbył również całodniową wizytację parafii św. Jakuba.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content