Bp Andrzej Przybylski: Domowy Kościół to Żywy Kościół

W dniach od 9 do 11 września br. w częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym odbywa się spotkanie przedstawicieli Domowego Kościoła z całej Polski wraz z duszpasterzami, będące podsumowaniem rocznej pracy gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Głównym punktem programu sobotniej części spotkania była Eucharystia, której w koncelebrze z licznymi kapłanami przewodniczył biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.
W wypowiedzi dla Radia Fiat bp Przybylski podkreślał rolę i odpowiedzialność Domowego Kościoła w działalności ewangelizacyjnej, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy tradycyjny model rodziny jest bardzo atakowany:
– Kiedy Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki zaczął już dzieło Ruchu Światło-Życie, kiedy już powstawały pierwsze Oazy, nagle odkrył, że żeby kontynuować to ożywianie Kościoła trzeba dotknąć rodzin. Tak powstał Ruch Światło-Życie w tej rodzinnej gałęzi Domowego Kościoła. Ks.Blachnicki odkrył, że rodziny rokują najbardziej na to ożywienie Kościoła. To potwierdza się dzisiaj, że my szukamy w duszpasterstwie takiego ożywienia, zastanawiamy się, czy zacząć od dzieci czy młodzieży, a tak naprawdę rozwiązanie jest jedno – rodzina i dlatego nazywa się właśnie Domowym Kościołem.
Jednym z kapłanów prowadzących spotkanie jest ks. Damian Kwiatkowski, krajowy moderator Domowego Kościoła:
– To spotkanie nazywamy podsumowaniem pracy rocznej. Przybywają tutaj przedstawiciele Domowego Kościoła, czyli pary diecezjalne ze swoimi moderatorami, pary filialne i pary krajowe z różnych krajów, bo Domowy Kościół jest rzeczywistością, która nam się rozrosła do 21 państw. To jest czas, kiedy my podsumowujemy naszą pracę po to, żeby uczyć się jak to można robić lepiej, jakie zjawiska zauważamy. Jest nas dosyć dużo, więc jest to potrzebne do koordynowania wysiłków, ale też do przyjrzenia się duchowo owocom tego, co jest nazywane u nas drogą formacji.
Dla Małgorzaty i Tomasza Kasprowiczów, pary krajowej Domowego Kościoła, bycie w tym ruchu jest wielkim przeżyciem i radością:
– Zawsze to było nasze życie, życie które uzupełnia codzienność, życie które buduje naszą duchowość, które pozwala nam siebie zrozumieć głębiej, które też uczy jak ze sobą być, jak wchodzić w trudne rzeczywistości, które życie nam niesie.
Na zakończenie Mszy św., w obecności Księdza Biskupa i duszpasterzy, nastąpił obrzęd przekazania posługi przez pary diecezjalne, które kończyły kadencje, nowym parom, prosząc jednocześnie o modlitwę dla nich na rozpoczynającą się pracę w diecezjach.

Podsumowanie pracy rocznej Domowego Kościoła

Skip to content