W 56. rocznicę śmierci Drugiego Biskupa Częstochowskiego Zdzisława Golińskiego częstochowscy duchowni i wierni zgromadzili się 5 lipca w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny.

Mszę św. w intencji zmarłego bp. Golińskiego odprawił bp Andrzej Przybylski.

Duszpasterska rola biskupa i jego nauczanie to są fundamenty dla Kościoła, do których zawsze powinniśmy wracać. Takim wracaniem są zawsze rocznice śmierci kolejnych biskupów. Akurat 6 lipca przypada dokładnie rocznica śmierci częstochowskiego bp. Zdzisława Golińskiego – więc do niego wracamy, a jest do czego. Kiedy się czyta jego nauczanie i dorobek naukowy to okazuje się, że nie traci on na aktualności, a wręcz odwrotnie. Okazuje się, że to nauczanie w dzisiejszych czasach mogłoby być fundamentem odnowy społecznej i odrodzenia się Kościoła – mówi bp Przybylski.

Podczas homilii, przypominając historię życia i nauczanie bp. Zdzisława Golińskiego bp Andrzej Przybylski wskazał na najważniejsze jego elementy:

Trzy bardzo ważne tematy w nauczaniu moralnym bp. Golińskiego to: prawda, czystość i walka z pornografią. Biskup Zdzisław mówił o nich niemal w każdym roku swojego kapłańskiego posługiwania. Przez tych kilka tematów, o których nauczał i mówił biskup Goliński, chcę wam pokazać jak ważne jest byśmy wracali do dziedzictwa naszych pasterzy. Choć oni umarli to ich nauczanie jest nam ciągle bardzo potrzebne.

Zmarły przedwcześnie bp Goliński pozostaje w pamięci jako człowiek wykształcony, dbający o rozwój duchowy i intelektualny człowieka, który rzeczywistość Kościoła budował w niełatwych czasach, co podkreśla rzecznik częstochowskiej Kurii Metropolitalnej, ks. Mariusz Bakalarz:

Rocznice nie są tylko po to, żeby upamiętniać jakieś historyczne fakty. One nam przypominają o tym, że ktoś był przed nami, że ktoś tę rzeczywistość Kościoła budował. Jeśli mówimy o biskupie Zdzisławie Golińskim to pamiętajmy, że w bardzo niełatwych czasach. Młody człowiek, naukowiec, moralista przychodzi do diecezji, w której jeszcze wszystko się tworzy po wojennej pożodze. To są czasy stalinizmu, czyli bardzo ostrych represji wobec Kościoła. Biskup Goliński mimo to podejmuje z całym impetem działalność i przede wszystkich chce zadbać o moralną odbudowę diecezji.

Oprawę muzyczną Mszy św. uświetnił śpiew chóru archikatedry – Basilica Cantans. Po zakończonej Eucharystii kapłani, którzy koncelebrowali Mszę św. udali się na krótką modlitwę do Krypty Biskupów, gdzie złożone jest ciało bp. Zdzisława Golińskiego.

KF

Skip to content