Bp Andrzej Przybylski: Jezus ma władzę nad naszym cierpieniem

W środę 22 września w parafii św. Wojciecha w Częstochowie odbył się kolejny Dekanalny Dzień Chorych. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Dzisiejsza Ewangelia mówi o uzdrawianiu chorych i wyrzucaniu złych duchów przez Apostołów. Bp Andrzej Przybylski zauważa, że właśnie po to odbyły się dzisiejsze uroczystości – by modlić się o uzdrowienie fizyczne i duchowe:

Jezus mówi do swoich uczniów, że ma władzę nad chorobą i cierpieniem, a Apostołom każe modlić się o uzdrowienie i posługiwać tą posługą, więc realizujemy dzisiaj Ewangelię Jezusa. Modlitwa o uzdrowienie nie jest czymś nadzwyczajnym w Kościele, wynika po prostu z mandatu samego Chrystusa, bo to jedno z najważniejszych poleceń, jakie daje Jezus Chrystus.

Dekanalne Dni Chorych – parafia św. Wojciecha w Częstochowie | Fot. Radio Fiat

Podczas homilii bp Andrzej Przybylski porównał chorobę do utraty władzy nad ciałem, nad umysłem lub nad duchem. Przypomniał także o obietnicy, która wynika z dzisiejszej Ewangelii:

Bardzo trudną rzeczywistością każdej naszej choroby jest to, że tracimy władzę – tracimy siły do poruszania się, do dobrego myślenia, do dobra. Dzisiaj Jezus chce każdemu z nas powiedzieć: „Ja mam władzę nad twoją chorobą. Tylko się nie poddaj!”. Tylko uwierz Panu Bogu, że On ma władzę nad każdym twoim cierpieniem.

Dekanalne Dni Chorych – parafia św. Wojciecha w Częstochowie | Fot. Radio Fiat

Bp Przybylski zaapelował także do wiernych, aby pozwolili Jezusowi zarządzać cierpieniem, którego doświadczają:

Nawet nie wiecie – i kiedyś Pan Jezus wam pokaże w niebie – ilu ludziom pomogliście swoim cierpieniem. […] Dzięki temu, że kiedy było ciężko powiedzieliście: „Jezu, oddaję Ci tę moją trudną sytuację za nawrócenie grzeszników”. Jezus ma władzę nad chorobą, pozwólcie Mu zarządzać swoim cierpieniem. Jezus ma władzę nad tym, że nawet jeśli umrzemy, to przejdziemy do życia. I dlatego ten, kto wierzy w Boga, nawet zbliżając się do śmierci nie musi się bać.

Następny – ostatni już w tym roku – Dekanalny Dzień Chorych będzie sprawowany w przyszłą środę (29 września) w sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce. Eucharystii o godz. 11:00 również będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego:

Dekanalne Dni Chorych – parafia św. Wojciecha w Częstochowie | Fot. Radio Fiat
Skip to content