Bp Andrzej Przybylski: kult Bożego Miłosierdzia to synteza wiary chrześcijańskiej

Święto Bożego Miłosierdzia/Fot. Radio Fiat

Dzisiejsze święto jest ważnym dniem dla każdego z nas. Kult Bożego Miłosierdzia to pragnienie Jezusa przekazane siostrze Faustynie i wprowadzone przez papieża Jana Pawła II. Święto obchodzi się szczególnie m.in. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Częstochowie, gdzie o godz. 15:30 odprawiono Mszę św.

Msza św. rozpoczęła się chwile po zakończeniu koronki do Bożego Miłosierdzia. Została odprawiona w uroczysty sposób w kaplicy polowej. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który mówi o tym jak ważne dla każdego z nas jest Boże Miłosierdzie:

– Kiedyś Jan Paweł II, który wprowadzał to święto mówił, że nie jest to kolejny dodatkowy kult w kościele, ale synteza całej wiary chrześcijańskiej. Największa prawda to ta, która mówi, że Bóg jest miłością i miłosierdziem. My świętujemy je właśnie w drugą niedzielę po Wielkanocy, bo największym darem jest zbawienie i zmartwychwstanie, a zaraz po Zmartwychwstaniu Pańskim przeżywamy Święto Bożego Miłosierdzia. Nie jest ono z inspiracji papieży czy władców, ale z inspiracji samego Jezusa, bo on się o to święto upominał. Powiedział siostrze Faustynie, by przekazała światu, że druga niedziela po Wielkanocy była niedzielą Bożego Miłosierdzia.

Szczególne znaczenie dzisiejszego święta można odczuć właśnie w Dolinie Miłosierdzia. Sanktuarium było i wciąż jest żywym ośrodkiem kultu Bożego Miłosierdzia. Historię tego miejsca wspomina ks. prał. Eugeniusz Wieczorek:

Z tym miejscem jestem związany od 1951 roku. Były tu początki kultu Bożego Miłosierdzia. Taki centralny i najbardziej żywy ośrodek kultu był właśnie tutaj. Przez długi czas dziekańskich posług to miejsce było mi zawsze bliskie i jak tylko mogę to przychodzę. Tajemnica Bożego Miłosierdzia jest mi bardzo bliska.

Wprowadzone w 2000 roku przez papieża Jana Pawła II święto obchodzone jest na całym świecie, jednak narodziło się tutaj, w Polsce. Ma ono najwyższą rangę pomiędzy wszystkimi formami kultu Miłosierdzia Bożego.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content