4 października przeżywamy wspomnienie żyjącego na przełomie XII i XIII w. św. Franciszka z Asyżu. W parafii pod wezwaniem tego patrona sprawowano odpustową Mszę św. Przewodniczył jej bp Antoni Długosz.

Jak mówi bp senior Antoni Długosz św., Franciszek z Asyżu postanowił wiele poświęcić, by podążać za Bogiem i odbudować dla Niego Kościół:

Franciszek początkowo próbował świątynie odnowić, tymczasem Panu Jezusowi chodziło o to, że wspólnota Kościoła przechodziła wtedy kryzys. I to nie tylko wśród świeckich, ale i duchownych i chodziło Jezusowi o to, żeby właśnie wspólnotę jako Kościół złożony z ludzi, mógł przejść wielką reformę. I Franciszek zaczął od siebie i właśnie swoim przykładem życia potrafił tak ustawić pozostałych ludzi, że ta wielka reforma rozeszła się na cały świat i powstawały różne zakony.

– Każda uroczystość odpustowa przypomina o Kościele, który składa się z tych, co są w niebie, do których się odwołujemy i prosimy o wstawiennictwo – mówi ks. Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi do spraw duszpasterskich, który wraz z bp. Długoszem stanął przy ołtarzu:

I to jest to sedno odpustu, czyli ta łaska, którą możemy zdobywać, albo za siebie, albo ofiarować za dusze w czyśćcu cierpiące. Każda łaska odpustowa kiedy wspominamy świętego, też pokazuje nam pewną drogę. W przypadku św. Franciszka jest to droga moim zdaniem zaufania Panu Bogu, wiary w ewangelię, ale i ubóstwa. Wydaje się, że nie łatwa droga, ale prawdziwa i skuteczna.

W swojej homilii bp Długosz podkreślał, że najważniejsze jest dawanie świadectwa o Chrystusie:

Kiedy wnikniemy w życie każdego z nas, uświadomimy sobie tę prawdę, że naszym powołaniem, od sakramentu chrztu jest dawanie świadectwa o Chrystusie. A w szczególny sposób mamy przykłady ludzi, którzy najdoskonalej w tym czy innym wymiarze, starali się dawać świadectwo Jezusie swoimi słowami i czynami.

– Św. Franciszek na początku sądził, że świątynie należy odbudować, poprawić od strony materialnej, dopiero później uświadomił sobie, że Kościołem jest każdy człowiek:

On także, dlatego też trzeba rozpoczynać budowę Kościoła od reformy samego siebie. Dlatego przypominam, św. Franciszek ową prawdę, że w sakramencie chrztu otrzymaliśmy trzy dary od Pana Boga, staliśmy się Kościołem Jezusa. Otrzymaliśmy dar wiary i staliśmy się Bożymi dziećmi. To wezwanie skierowane do Franciszka, Jezus kieruje do nas z okazji imienin. Odbudujcie mój Kościół.

Na zakończenie Mszy św. dzieci klas III, przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej otrzymały od bp. Długosza poświęcone różańce.

Posłuchaj homilii bp. Antoniego Długosza.

Msza św. odpustowa w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie

Skip to content