W piątek 30 grudnia, w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, w święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, Mszy św. pontyfikalnej przewodniczył bp Antoni Długosz.

Święto to zaczęto obchodzić w różnych krajach począwszy od XVIII wieku a zatwierdził je papież Leon XIII. Natomiast decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je obchodzić w całym Kościele. Teksty liturgiczne na święto Najświętszej Rodziny ułożył papież Leon XIII. Jego dziełem również są przepiękne hymny kościelne, przeznaczone na ten dzień. Czytania tak są dobrane, by wyakcentować biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny.

Bp Antoni Długosz podkreśla wartość rodziny:

– Szczególnie dzisiaj kiedy próbuję się rodzinę zastępować innymi opcjami ważne jest, aby wszyscy przypomnieli sobie, że rodzinę stwarza Pan Bóg, jako najważniejszą wspólnotę, gdzie przeogromną rolę odgrywa ojciec, matka oraz dzieci. Zaś wzorem dla każdego członka rodziny jest atmosfera i ci, którzy ją tworzą.

Zapytany o to,  czego możemy się uczyć od Świętej Rodziny Nazaretańskiej, bp Długosz podkreślił:

– Przepięknie św. Papież Paweł VI mówi o tym, że od Rodziny Nazaretańskiej uczymy się na pierwszym miejscu modlitwy, po drugie przeżywania ciszy zjednoczenia z Panem Bogiem, solidnej pracy oraz wspólnotowego życia.

W czasie przeżywania święta Świętej Rodziny miało również miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Homilia bp. seniora Antoniego Długosza na stronie Radia Fiat 👉 tutaj.

Spójrzmy na Świętą Rodzinę

EG

Galeria: Radio Fiat

 

Skip to content