Bp Antoni Długosz świętuje dzisiaj imieniny

Dzisiaj 13 czerwca, obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Antoniego z Padwy. Dzień ten jest także dniem imienin bp Antoniego Długosza, który w kwietniu zeszłego roku świętował okrągły jubileusz osiemdziesiątych urodzin. Biskup senior mimo zaawansowanego wieku wcale nie zwalnia tempa. Wciąż można go spotkać na wielu wydarzeniach, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba wesoło zorganizować czas dla najmłodszych.

Kojarzymy go przede wszystkim z tańca i śpiewu dla dzieci, jednak jego posługa nie sprowadza się jedynie do zabawy z najmłodszymi. Bp Antoni Długosz jest przede wszystkim wielkim opiekunem dzieci niepełnosprawnych i osób, które znalazły się na społecznym marginesie. Jak sam często podkreśla, chciałby nieść ludziom radość:

Chciałbym nieść radość nie tylko sobie, ale także innym ludziom dlatego, że życie jest czasem tak skomplikowane… potrzeba czasem takich wariatów jak ja jestem, ubranych w sutannę, żeby ludzie widzieli, że Bóg jest miłością i trzeba nawet doświadczając trudnych momentów, tę miłość przyjmować.

Bp Antoni Długosz jest z pewnością jednym z najradośniejszych kapłanów, jakich można spotkać w częstochowskim Kościele. Prawdopodobnie nie ma też drugiego tak otwartego na ludzi biskupa w polskim Episkopacie. Bp Antoni wyznaje, że tym co sprawia, że może dzielić się z ludźmi radością jest dar wiary:

Ja już przeżyłem 80 lat. Może to jest paradoksem, ale nie proszę Pana Boga o zdrowie – proszę o wiarę. Dlatego, że jeśli człowiek posiada wiarę, zupełnie inaczej odczytuje nawet trudne momenty życia. Takim moim przesłaniem, jakim żyję i kieruję do innych osób jest: Żyjmy nadzieją, ponieważ dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji przegranej.

Bp Antoni przyjął sakrę biskupią 6 stycznia 1994 roku z rąk św. Jana Pawła II, natomiast na biskupią emeryturę przeszedł w 2016 roku. Status biskupa seniora archidiecezji częstochowskiej praktycznie nic nie zmienił w jego codziennej aktywności. Może tylko to, że bp Antoni jako emeryt ma więcej czasu. Wciąż jednak prowadzi aktywną posługę duszpasterską, choć odbywa się ona daleko od blasku reflektorów i obiektywów kamer.

Z okazji imienin redakcja Radia Fiat i portalu Czestochowskie24 składa Księdzu Biskupowi najserdeczniejsze życzenia wiary i siły do dalszej posługi duszpasterskiej oraz podziękowania za obdarzanie radością wszystkich, których bp Antoni napotka na swojej drodze.

Skip to content