Bp Długosz: „Cokolwiek ludzie przeżywają na ziemi nie może być obojętne dla Kościoła”

W środę 8 czerwca Kościół wspomina św. Jadwigę Andegaweńską, królową Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Tego dnia częstochowska parafia jej imienia przeżywała jubileusz 40-lecia istnienia. Uroczystościom rocznicowym i odpustowym przewodniczył bp Antoni Długosz.

Św. Jadwiga zmarła w opinii świętości w lipcu 1399 roku mając zaledwie 25 lat. Była pierwszą kobietą na polskim tronie, która dysponowała pełnią władzy. Po ślubie z Jagiełłą wciąż pełniła obowiązki króla. Mimo krótkiego życia, kontynuowała w Polsce testament polityczny swojego wuja Kazimierza Wielkiego. Jej reformy i ufundowanie Akademii Krakowskiej doprowadziły Polskę do potęgi, dzięki której jej mąż mógł mierzyć się z krzyżackim bezprawiem w otwartych bitwach.

Św. Jadwiga na beatyfikację i kanonizację musiała czekać niemal 400 lat. Na ołtarze wyniósł ją Jan Paweł II. Bp Antoni Długosz podkreślił, że św. Jadwiga jest przykładem osoby, która połączyła w swoim życiu miłość do Boga z miłością do Polski:

Cieszę się niezmiernie, że mogę przeżywać imieniny św. Jadwigi. Długo oczekiwała na ogłoszenie świętą. W szczególny sposób św. Jan Paweł II przyczynił się do tego, by Jadwiga, która podporządkowała miłość własną miłości do Boga, do Litwy i do Polski, może być dzisiaj czczona jako święta. Możemy dzisiaj dostrzegać ją jako osobę, która daje przykład całkowitego oddania się Panu Bogu.

Fot. Radio Fiat

Historia parafii św. Jadwigi Królowej w Częstochowie sięga roku 1982. Władze komunistyczne zezwoliły wówczas na zbudowanie kościoła, który niestety okazał się zbyt mały. Po roku 1989 budowniczy parafii i jej wieloletni proboszcz ks. Jan Niezgoda zainicjował zbudowanie większej świątyni. Jak podkreśla dzisiejszy proboszcz, ks. Jarosław Ginter, wybór błogosławionej wówczas Jadwigi na patronkę parafii był jak najbardziej uzasadniony:

To były trudne czasy, które przyszło przeżywać naszej Ojczyźnie. Musieliśmy odnawiać naszą miłość do Boga, odbudowywać naszą wiarę i o nią się troszczyć. Stąd patronką naszej parafii jest królowa Jadwiga, która też żyła w trudnych czasach wojen religijnych, gdzie kształtowało się polskie społeczeństwo, gdzie wzrastaliśmy jako naród. Ona od początku chciała, by Polska była narodem związanym z Krzyżem i Ewangelią.

Ks. Jarosław Ginter | Fot. Radio Fiat

Podczas homilii bp Antonii Długosz podjął ostatnio coraz częściej poruszany temat dalszego sensu istnienia oraz rzekomego wtrącania się Kościoła w politykę. W swoich rozważaniach opowiedział o sytuacji, jaka spotkała go w autobusie, gdy został zaczepiony przez innego pasażera, zarzucającego Kościołowi „politykowanie”:

Często rzuca się pytanie – szczególnie dzisiaj – „Jaki ma sens istnienie Kościoła?” Jakiś czas dojeżdżałem autobusem i jednego razu zaatakował mnie mężczyzna w średnim wieku, który ostrym głosem powiedział: „Proszę Księdza, dlaczego Kościół politykuje?!” Uśmiechnąłem się na to i go zapytałem: „A co Pan rozumie przez słowo Kościół?” – nie umiał dać mi odpowiedzi. Postawiłem mu kolejne pytanie: „Czy jest Pan ochrzczony?” „Tak” – powiedział – „W takim razie jest Pan Kościołem! Proszę sobie zadać pytanie, czy wykonując dany zawód, może Pan zajmować się polityką?”.

Fot. Radio Fiat

W dalszych rozważaniach bp Antoni wyjaśnił, że Kościół nie morze stać obojętnie wobec krzywdy, cierpienia czy deptania podstawowych praw człowieka. I nawet jeśli reakcja wiernych lub hierarchów będzie nazywana wtrącaniem się do polityki, Kościół musi realizować swoją misję:

Jeszcze o jednym musimy pamiętać, szczególnie wtedy, gdy w naszym kraju usiłuje się manipulować kościołem. Wiele razy przypominał nam o tym św. Jan Paweł II, że drogą Kościoła jest człowiek. I cokolwiek ludzie przeżywają na ziemi, nie może być obojętne dla Kościoła. Dlatego Kościół staje w obronie poczętego życia, Kościół nie wyraża zgody na eutanazję, bo każdy ma prawo do naturalnej śmierci. Kościół materialnie pomaga narodom, dotkniętym różnymi kataklizmami. Kościół staje w obronie narodów, gdzie są łamane prawa ludzkie. I to nie jest polityka! To jest realizacja charyzmatu Kościoła.

Uroczystości 40-lecia częstochowskiej parafii i 25-lecia kanonizacji św. Jadwigi zostały poprzedzone trzydniowymi rekolekcjami, które prowadził paulin o. Zbigniew Ptak, jako duchowe przygotowanie do odpustu. Po sumie odpustowej o godz. 9:00 wierni uczestniczyli w koncercie bp. Antoniego Długosza oraz w przyjęciu rocznicowym, podczas którego spotkali się w salce parafialnej przy urodzinowym torcie. Następnie podczas Mszy św. o godz. 16:00 bp Antoni Długosz celebrował Mszę św. Dla dzieci, a podczas Mszy św. o godz. 18:00 udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Skip to content