Bp Długosz: Maryja zaingerowała w historię narodu, którego sama ogłosiła się Królową

W sobotę 13 sierpnia Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość rozpoczęło dwudniowe obchody 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Pierwszy dzień obchodów zainaugurowano Mszą św. w kościele św. Jakuba w Częstochowie. Eucharystii przewodniczył bp. Antoni Długosz.

Kościół św. Jakuba jest obok archikatedry tym miejscem, w którym tradycyjnie odbywają się częstochowskie uroczystości patriotyczne. Jak wyjaśnia proboszcz parafii ks. Kazimierz Zalewski, tradycje patriotyczne w kościele św. Jakuba sięgają XX-lecia międzywojennego i są związane ze stacjonowaniem w Częstochowie 27. pułku piechoty oraz 7. pułku artylerii lekkiej:

Parafia św. Jakuba niesie tę tradycję przez swoją historię, wchodząc jakby w rolę kościoła garnizonowego. Tu właśnie najpierw był kościół garnizonowy, a od 1938 roku jest parafia, która tę rolę symbolicznie kontynuuje. […] Intencją dzisiejszej Mszy św. jest, by modlić się o miłość do Ojczyzny, ale też za ofiary Bitwy Warszawskiej, w której brali udział także częstochowianie.

W świętowaniu rocznicy „Cudu nad Wisłą” brali udział przedstawiciele lokalnych środowisk patriotycznych oraz władz samorządowych, w tym kilkoro radnych m. Częstochowy. Ponadto w uroczystościach uczestniczyły dwa poczty sztandarowe – częstochowskiego regionu NSZZ Solidarność oraz Rycerzy Kolumba. Franciszek Łoboda reprezentujący Rycerzy Kolumba podkreślił, jak ważne jest kultywowanie pamięci o naszym narodowym dziedzictwie:

Historia decyduje o naszej teraźniejszości. Jeżeli będziemy żyli tylko dniem dzisiejszym i ewentualnie myśleli tylko o przyszłości, to daleko nie dojdziemy. Przeszłość naszych przodków decyduje o naszych postępach. To dlatego jestem tutaj, żeby pamięć o naszych przodkach i ich zmaganiach przypominać i nie bać się tego, co nam teraz świat serwuje.

Podczas homilii bp Antoni Długosz przywołał pamięć wydarzeń, które rozgrywały się 102 lata temu nie tylko pod Warszawą czy na linii frontu, ale na terenie całej Polski. Zmagania na polach bitew były tylko jednym wymiarem trwającej wówczas wojny. Jak przypomina bp Długosz, drugi wymiar rozgrywał się w kościołach:

Biskupi polscy wezwali cały naród do modlitwy i zainicjowali ogólnopolską, 10-dniową nowennę za Ojczyznę, która rozpoczęła się w Przemienienie Pańskie 6 sierpnia, a zakończyła 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia. Polacy przystąpili do wielkiej, narodowej krucjaty modlitewnej, bo w tej nierównej walce Polsce nie dawano żadnych szans. Na Jasną Górę przyjechało tylu naszych rodaków, że trzeba było przenieść nabożeństwa z Bazyliki na błonia.

Przez lata historycy PRL-u próbowali zatrzeć pamięć o wydarzeniach Bitwy Warszawskiej. Za pośrednictwem zafałszowanych podręczników historii wyśmiewano pogląd, że bitwa ta została rozstrzygnięta przez maryjny cud. Forsowano także pogląd, że duchowni bohaterowie tych zmagań, jak ks. Ignacy Skorupka, byli postaciami fikcyjnymi. Tymczasem prawda jest zapisana we wspomnieniach i raportach żołnierzy sowieckich, o czym podczas homilii przypomniał bp Długosz:

Maryja ukazała się nad niebem Radzymina i Ossowa sowieckim sołdatom, szykującym się do bitwy. Matka Boża Łaskawa, patronka Warszawy wypełniła całe niebo szeroki, rozwianym płaszczem, jakby osłaniała stolice. Towarzyszyła jej skrzydlata husaria. Jej postać widziały setki sowieckich żołnierzy, którzy nie bacząc na karę śmierci, porzucali broń i w wielkim popłochu uciekali z pola bitwy. Ciekawostką jest fakt, że Polacy nie widzieli Matki Bożej. Ze zdumieniem obserwowali bezwładną i chaotyczna ucieczkę czerwonoarmistów.

Po uroczystej Mszy św. uczestnicy obchodów przeszli na Plac Biegańskiego, gdzie po przywołaniu pamięci o pochodzących z Częstochowy uczestnikach wojny polsko-bolszewickiej, złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Drugi dzień uroczystości zaplanowany został na godz. 10:00 w niedzielę 14 sierpnia. W Archikatedrze Świętej Rodziny będzie wówczas celebrowana Msza św. w intencji sierż. Omyły i kpt. Stasieckiego – pochodzących z Częstochowy uczestników Powstania Warszawskiego.

102. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920

Skip to content