Bp Marek Solarczyk: Rola rodziny w odkrywaniu powołania jest fundamentalna

bp Marek Solarczyk podczas sobotniej Mszy w intencji rozeznających powołanie, rodzin powołanych i osób wspierających powołania

Na Jasnej Górze w sobotę, 9 maja modlono się w intencji rozeznających powołanie oraz rodzin powołanych i osób wspierających powołania.

Mszy św. przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk. W rozmowie z Radiem Fiat podkreślił rolę jaką w odkrywaniu powołania pełni najbliższe otoczenie:

-Fundamentalna jest rola rodziny, tak jak zasadnicza jest rola osób, które wspierają każdego, kto odczytuje swoje powołanie. Jest wręcz niemożliwe, żeby człowiek sam to uczynił, bo przecież na to się nakłada całe dziedzictwo jego życia, wychowania, ale i wiary. Każdy się do tego dokłada. Mówiąc o rozeznawaniu powołania nie mówimy oczywiście o całości życia, ale o etapie, kiedy młody człowiek zastanawia się, podejmuje decyzję. Tutaj najbliżsi, ale też inne osoby, które się pojawiają gdzieś w życiu człowieka są bardzo ważne, pomocne i potrzebne, aby pomóc we właściwy sposób odczytać to, co jest bogactwem jego życia. 

Jakie formy pomocy w odkrywaniu powołania stosuje Kościół?

-Tajemnica powołania to nie element rekrutacji. To nie jest element doszukiwania się i wmawiania komuś co ma zrobić. To jest przede wszystkim tajemnica tego, co Pan Bóg chce zrealizować. To zawsze będzie wymagało wrażliwości duchowej, ale oczywiście biorąc pod uwagę, że to się dokonuje w człowieku, będzie to wymagało towarzyszenia, wspierania, pomocy temu człowiekowi. To jest zawsze uniwersalne. Formy tego wspierania rozwijają się na przestrzeni ostatnich lat. Niosą w sobie bardzo różnorakie formy duszpasterstwa młodzieży. Biorąc pod uwagę aktualny czas epidemii na pewno jest trochę trudniej. Ale mamy kontakt duchowy i wirtualny, który oczywiście wszystkiego nie wyczerpuje. Ufamy, że w obecnym czasie trochę większych już możliwości przeżycia innych spraw na zewnątrz, również i te osobiste kontakty będą możliwe. 

Bp Marek Solarczyk powiedział także o intencjach, jakie zaniesiono Matce Bożej podczas Mszy świętej:

-Po pierwsze, dziękczynienie za dar powołania tych, którzy już je przeżywają. Prośba o to, aby przeżywali je z wielką troską i oddaniem. To także intencja o nowe powołania, oraz umocnienie, mądrość, wytrwałość i gorliwą wiarę tych, którzy przyczyniają się, aby te powołania zostały podjęte. To są wypowiedziane intencje, ale w nich zawierają się też bardzo konkretne, osobiste i indywidualne, dotyczące tajemnicy człowieka.

Msza św. sprawowana była w ramach trwającego od 3 maja w Kościele w Polsce Tygodnia Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. Współorganizatorem wydarzenia był o. Andrzej Grad, referent ds. powołań w Zakonie św. Pawła I Pustelnika.

Jakub Szewczyk

Skip to content