Bp Przybylski do lektorów: „Będziecie głosić Boga, nie siebie”

W Wyższym Seminarium Duchownym w niedzielę 12 grudnia zakończyła się druga tura rekolekcji przed przyjęciem posługi lektoratu. Rozpoczęła się w piątek 10 grudnia i trwała przez trzy dni.

W rekolekcjach uczestniczyło 85 młodych ministrantów z wielu parafii archidiecezji częstochowskiej. Ks. dr hab. Ryszard Selejdak, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, wyraża nadzieję, że zajęcia związane z nauką głoszenia Słowa Bożego mogą mieć przełożenie na nowe powołania kapłańskie.

– Uważam, że dla Seminarium był to wspaniały czas, także pod względem akcji powołaniowej. Ufamy i wierzymy głęboko, że niektórzy z obecnych kandydatów na lektorów kiedyś wrócą tu już jako klerycy do naszego Seminarium. Zaangażowanie przełożonych i kleryków w przygotowanie i przeprowadzenie tych rekolekcji było ogromne – powiedział rektor WSD.

Jednym z prowadzących rekolekcje był ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, który podsumowuje całość seminaryjnych nauk.

– Cały kurs lektorski rozpoczyna się pod koniec września, kiedy to odbywają się spotkania w dekanatach i poszczególnych parafiach. Jest to kilka spotkań, w których czasie lektorzy poznają zasady odczytywania Słowa Bożego. Poznają także treści dotyczące samego Pisma Świętego, treść i strukturę Biblii oraz typowo lektorskie zasady jej czytania. Wszystkie te kursy i szkolenia kończymy właśnie rekolekcjami, które w tym roku w całości odbyły się w naszym Seminarium – mówił ks. Wróbel.

Podczas ostatniego dnia rekolekcji młodzi lektorzy uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W homilii przybliżał on młodym lektorom sens bycia głosicielem Jezusa.

– […] Pamiętajcie, żeby nie głosić siebie, bo nie będziecie wychodzić na ambonę do Mszy św., aby opowiadać swoje historie. Dacie swój głos Słowu Bożemu. Jest to niesłychanie ważna i trudna umiejętność. Bardzo wielu ludzi głosi Słowo. Tak było też w czasach proroka Jana Chrzciciela. Jednak Jan miał w sobie coś takiego, co sprawiało, że szły za nim tłumy ludzi. Musiał mieć jakąś umiejętność do głoszenia tego Słowa. O to się dla was modlę, byście tak głosili Słowo Boże, aby ludzie, wychodząc z kościołów, dużo z tego zapamiętali i wiedzieli, co mają czynić […] – głosił bp Andrzej Przybylski.

Celem rekolekcji lektorów jest duchowe przygotowanie przed udzieleniem błogosławieństwa do dalszej posługi. Młodzi lektorzy są w tym czasie przygotowani do czytania Słowa Bożego nie tylko od strony technicznej, ale także duchowej.

BNO

 

>>Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego<<

 

Skip to content