Bp Przybylski do młodzieży szkolnej: „Nie będziecie szczęśliwi za cenę łatwizny”

W środę 7 września na Jasnej Górze uroczyście zainaugurowano rozpoczęty niedawno rok szkolny. W uroczystości wzięło udział ponad 40 pocztów sztandarowych ze szkół z Częstochowy i okolicznych powiatów. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Zawierzenie roku szkolnego w uroczystej Mszy św. jest już jasnogórską tradycją. Bp Andrzej Przybylski wyjaśnia, że inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Śląskie Kuratorium Oświaty:

7 dni temu we wszystkich szkołach w Polsce rozpoczął się nowy rok szkolny. To jest już taka kilkuletnia tradycja, że po tych inauguracjach, spotykamy się w ramach województwa śląskiego z reprezentantami szkół, żeby tutaj zawierzyć Matce Bożej nowy rok szkolny w województwie śląskim. Jest to inicjatywa Śląskiego Kuratorium Oświaty i częstochowskiej delegatury Kuratorium.

Urszula Bauer, śląska kurator oświaty patrzy z optymizmem na zaczynający się rok szkolny. Zapowiada również pojawienie się w szkołach specjalistów, którzy mają pomóc dzieciom i młodzieży ze skutkami covidowej izolacji:

Myślę, że to będzie dobry rok, pod warunkiem, że w pierwszej kolejności będziemy na Jasnej Górze. Jeśli już jesteśmy tutaj, to wszystkie piętrzące się trudności będą łatwiejsze do pokonania. A rok będzie dobry, ponieważ Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało dla uczniów, nauczycieli i rodziców szereg rozwiązań, które powinny ułatwić funkcjonowanie dzieci, rodziców i nauczycieli w środowisku szkolnym. Bardzo ważne jest tutaj wsparcie psychologiczne dla uczniów po okresie pandemii i izolacji.

Nauczyciele i dyrektorzy często zwracają uwagę na negatywne skutki, jakie izolacja i nauczanie zdalne wyrządziły młodym ludziom. Jednym z najczęściej powtarzających się skutków jest zaniknięcie nawyku regularnej pracy i nauki. Bp Andrzej Przybylski podczas homilii przypomniał rozpoczynającej rok szkolny młodzieży, jak ważna w życiu jest dyscyplina:

Nie będziesz bogaty, jak nie będzie Ci się chciało pracować. Niczego się nie nauczysz, jak będziesz ściągać i chodzić na wagary. Nie da się zorganizować szkoły, w której wszyscy robią co chcą. Ona musi zawierać elementy dyscypliny, organizacji. […] Nie dajmy się oszukać skrajnościom, że wystarczy tylko jakieś dążenie do błogosławionego życia. „Nie wolno upominać”, „Nie wolno dyscyplinować” – jedno i drugie jest potrzebne.

Kontynuując rozważanie bp Andrzej przypomniał słowa, które sam usłyszał jako uczeń. Pouczył następnie, że materialne bogactwo wcale nie jest najcenniejszym zasobem, jaki możemy zdobyć w życiu doczesnym:

Pamiętam jak moja nauczycielka w szkole podstawowej nam ciągle tłumaczyła: „Uczcie się dzieciaki, bo pieniądze Wam mogą zabrać, konta mogą Wam opróżnić, domy mogą Wam zburzyć, ale jak będziecie mieli mądrość, to Wam nikt tego nie zabierze. A jak będziecie tylko głupio szli za bogactwami, to możecie je szybko stracić”. […] Nie będziecie szczęśliwi za cenę łatwizny, grzechu, szukania tylko sytości. Trzeba iść pod prąd, trzeba czasem zacisnąć zęby aż do płaczu, trzeba czasem dać się zdyscyplinować, żeby coś osiągnąć.

Wszystko wskazuje na to, że nauczanie zdalne z powodu pandemii nie zostanie przywrócone. Dyrektorzy szkół są na to jednak przygotowani i ewentualne zamknięcia będą dokonywane punktowo. Coraz częściej jednak szkoły rozważają przejście na nauczanie zdalne z innego powodu. Otóż wiele placówek ogrzewanych jest węglem, a z uwagi na jego niedobory oraz bardzo wysokie ceny, mogą wystąpić problemy z ogrzaniem szkół. Mimo to, miejmy nadzieję, że sytuacja na rynku energetycznym poprawi się na tyle, żeby nie trzeba było po raz kolejny zamykać placówek oświatowych.

Rozpoczęcie roku szkolnego na Jasnej Górze

Skip to content