11 lutego Kościół obchodzi wspomnienie Matki Bożej z Lourdes oraz Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji bp Andrzej Przybylski odwiedził Dom Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae” przy ul. Ogrodowej, gdzie spotkał się z pensjonariuszami oraz odprawił Mszę św..
Domus Misericordiae jest instytucją, działającą pod auspicjami Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Rozpoczynając Mszę św. w intencji pensjonariuszy oraz personelu ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas, przywitał bp. Przybylskiego, zdradzając m.in. jak bp Andrzej zareagował na zaproszenie:
Dom Miłosierdzia to miejsce, w którym mieszkają ludzie starsi i schorowani. Serdecznie chcemy przywitać i podziękować również od razu za obecność w tym Domu ks. bp. Andrzejowi Przybylskiemu, który na nasze zaproszenie odpowiedział od razu, że absolutnie chce się spotkać, modlić i być razem z mieszkańcami tego domu.
Bp Andrzej Przybylski przypomniał zebranym historię objawienia Matki Bożej w Lourdes oraz wyjaśnił, dlaczego właśnie we wspomnienie tego wydarzenia Kościół obchodzi światowy Dzień Chorego:
Ta Msza św. Jest jakby z dwóch okazji: pierwsza to te, że w 1858 roku do lasu po drewno poszła bardzo uboga dziewczyna. Było to w Lourdes, gdzie później wybiło cudowne źródełko, do którego. Przez wiele lat do tego źródełka jeździli chorzy ludzie, którzy prosząc Maryję i modląc się na Różańcu, doświadczali uzdrowień. Dlatego my dzisiaj wspominamy to wydarzenie razem z całym światem ludzi chorych i chcemy prosić Maryję, by się za nas modliła.
Podczas homilii bp Przybylski nawiązując do badania jakie przeprowadzono wśród polskiej młodzieży, powiedział co jest w życiu najważniejsze, na co również zwracała uwagę pytana młodzież:
Wiecie o czym najczęściej marzą młodzi ludzie? […] Najbardziej pragną tego, żeby udało im się mieć dom. Oczywiście nie tylko taki dom ze ścian, ale taki dom gdzie jest rodzina. Gdzie człowiek nie jest samotny. Czasem nam się wydaje, że najważniejsze są pieniądze, że zdrowie jest najważniejsze – to wszystko jest potrzebne. Ale jak człowiek nie ma domu, to nawet jak jest bogaty, to jest bezdomny bo nie ma do czego wrócić. Nawet jak człowiek jest zdrowy i silny a nie ma domu, to jest bardzo samotny.
Bp Andrzej przytoczył także słowa z listu papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, przypominając jednocześnie znaczenie słowa „miłosierdzie”:
O takich domach jak Wasz, w orędziu na 30. Światowy Dzień Chorego papież Franciszek pisze, że mamy tworzyć takich domów jak najwięcej. I papież nazywa je domami miłosierdzia. Dlaczego te domy nazywają się domami miłosierdzia? Bo miłosierdzie to jest taki rodzaj miłości, gdzie się kocha pomimo choroby, pomimo kalectwa i pomimo opuszczenia.
Po Mszy św. bp Andrzej spędził wspólnie z pensjonariuszami i pracownikami Domu Miłosierdzia czas na śniadaniu, podczas którego rozmawiał z seniorami i udzielał błogosławieństw.
Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego: