Bp Przybylski: „Nie bój się, gdy cię Bóg budzi”

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, 19.04.2021/fot. Radio Fiat

Ojciec Święty Franciszek Listem Apostolskim Patris Corde zainaugurował 8 grudnia ubiegłego roku „Rok Świętego Józefa”, trwający przez następne 365 dni. W odpowiedzi na zaproszenie Ojca Świętego, metropolita częstochowski abp Wacław Depo ustanowił w archidiecezji częstochowskiej kościoły stacyjne Roku Świętego Józefa, w których 19 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa z udziałem wiernych.

Jednym z takich miejsc był kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu. W poniedziałek 19 kwietnia bp Andrzej Przybylski przewodniczył Mszy św., podczas której poświęci nowy marmurowy ołtarz św. Józefa.

– Nieustannie celebrujemy Rok Świętego Józefa. Nie chcemy zapomnieć o tym wielkim zaproszeniu Ojca Świętego Franciszka do tego, by uczynić patronem tych trudnych czasów wszechpotężnego opiekuna Pana Jezusa – św. Józefa. Jako archidiecezja wędrujemy ciągle do tych miejsc, w których czczony jest ten święty. Będziemy to robić zawsze 19 dnia każdego miesiąca, aż do końca roku. Chcemy wędrować ze św. Józefem, bo on był ciągle w drodze – mówił bp Andrzej Przybylski.

Tak jak w poprzednim miesiącu, także i w tym uroczystości związane z uczczeniem św. Józefa w Wieluniu rozpoczął Akatyst ku czci świętego, czyli rodzaj hymnu liturgicznego, składający się z mniejszych form poezji liturgicznej. Poprzedził on Mszę św., czyli najważniejszą uroczystość stacyjną, podczas której w homilii bp Andrzej Przybylski mówił m.in. o przebudzeniu się ludzkości w wierze.

– Czasem Pan Jezus budzi nas na różne sposoby, bo nie chce, abyśmy umarli w grzechu, nienawróceni. Dlatego czasem prowokuje On w życiu różne sytuacje, nieraz bardzo trudne. Nie wiem, czy ta epidemia, którą przeżywamy, nie jest właśnie po to, by powiedzieć: „Ludzie, obudźcie się!”, bo zaczęło wam się wydawać, że już wszystko macie, jesteście bogaci i nie potrzebujecie Boga. Może to, co się dzieje, jest takim budzeniem nas, Chrześcijan przez Jezusa. Dzisiaj jesteśmy u św. Józefa, by i jego poprosić o duchowe przebudzenie do wiary i świadectwa o Jezusie – głosił bp Przybylski.

„Rok Świętego Józefa” powinien być wyjątkowy nie tylko dla wiernych, ale też kapłanów. Świadectwo o tym, na przykładzie swojej posługi, daje ks. Adrian Dratwa, wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu.

– Tak się składa, że jest to moja druga parafia w życiu kapłańskim, gdzie patronuje św. Józef. Pierwsza była w Popowie. Cieszę się, że tutaj także wypadło mi być w parafii tego świętego, tym bardziej że papież Franciszek, jak i jego poprzednicy, wzywali do wskazania na szczególną rolę św. Józefa, jako oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – tłumaczył ks. Adrian Dratwa.

Po Mszy św. wierni wspólnie z kapłanami odmówili Litanię do św. Józefa oraz Akt zawierzenia św. Józefowi. Uroczystości w Wieluniu transmitowane były na antenie Radia Fiat. Kolejną stacją św. Józefa (w środę 19 maja) będzie kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Porębie.

BNO

Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego dostępna >>TUTAJ<<