„Noście zawsze Szkaplerz święty” – mówił papież Jan Paweł II. Postać Ojca Świętego przypomniał w homilii bp Andrzej Przybylski, podczas Eucharystii sprawowanej 16 lipca w częstochowskiej kaplicy zakonnej u Sióstr Karmelitanek Bosych. Modlitwa z udziałem hierarchy, kapłanów oraz gorliwych wiernych połączona została z błogosławieństwem szkaplerzy oraz dokonaniem obrzędu ich nałożenia.

Szkaplerz karmelitański Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel związany jest zarówno z historią, jak i duchowością Zakonu Karmelitańskiego. W szczegóły wprowadza bp Andrzej Przybylski:

– Dokładnie 16 lipca 1251 roku przełożony generalny Zakonu Karmelitów przeżywał dylemat związany z kryzysem Zakonu. Zaczął modlić się piękną, ułożoną przez siebie pieśnią o „Kwiecie Karmelu” do Matki Najświętszej. Wtedy objawiła mu się Matka Boża. Trzymała w ręku szkaplerz zakonny, czyli fragment zakonnego habitu. Matka Boża, dając szkaplerz, obiecała św. Szymonowi, że ktokolwiek taki szkaplerz założy, doświadczy wielu przywilejów. Nigdy nie zatopi się w ogniu piekielnym. Szkaplerz będzie znakiem Zbawienia.

Szkaplerz nazywany jest Szatą Maryi, znakiem pokuty i nawrócenia. Oznacza poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi. Jak wskazuje bp Andrzej Przybylski, przyjęcie szkaplerza to nie tylko przywilej i ratunek przed złem, ale także szczególne zobowiązanie:

– Ktoś, kto przyjmuje szkaplerz zobowiązuje się przede wszystkim do codziennego zrywania z grzechem. Życia w czystości i naśladowania wszystkich cnót Maryi. Zobowiązuje się oczywiście do noszenia szkaplerza, jako świadectwa przynależności do Pana Boga. Zobowiązuje się do comiesięcznej Spowiedzi św. oraz szerzenia kultu szkaplerza.

Przyjęcie szkaplerza to pewnego rodzaju połączenie z Zakonem Karmelitańskim. Jak tłumaczy s. Aneta ze zgromadzenia Karmelitanek Bosych w Częstochowie – za każdego, kto przyjmie szkaplerz Zakon modli się nieustannie każdego dnia:

– Szkaplerz to taka szata, która okrywa nas z przodu oraz z tyłu. W przypadku osób zakonnych jest to bardzo długa szata, sięgająca prawie od ramion po kostki. Osoby świeckie korzystają za to z formy „skróconej”. Szkaplerz to symbol tego, że jesteśmy okryci szatą Maryi.

Wśród uczestników piątkowej uroczystości u sióstr Karmelitanek Bosych było także wiele osób, które szkaplerz przyjęły wcześniej. Wśród nich jedna z kobiet, która do Częstochowy przyjechała aż z Zawiercia. Jak mówi – przyjęcie szkaplerza było wyjątkowym przeżyciem:

– To niezwykłe i przenikające uczucie. W trakcie przyjęcia szkaplerza czułam wielką miłość Matki Bożej, ale również ogromną radość.

Po przyjęciu szkaplerza maryjną karmelitańską duchowość można pogłębiać np. we wspólnotach Bractwa Szkaplerznego.

Skip to content