Bp Przybylski: To jest zadanie Uniwersytetu, mieć integralną wizję człowieka

W dniu Święta Trójcy Świętej, czyli 4 czerwca, w Duszpasterstwie Akademickim Emaus odprawiona została Msza św. dziękczynna, w związku ze zmianą nazwy częstochowskiego uniwersytetu. Eucharystię sprawował bp Andrzej Przybylski.

W swoim kazaniu biskup pomocniczy nawiązał do obłoku, który prowadził Naród Wybrany, idący przez pustynię na czele z Mojżeszem do Ziemi Świętej. Zwrócił uwagę na to, iż ów obłok zwykle przysłania jakąś tajemnicę, prawdę do odkrycia. Zauważył także, że na uczelniach zwykle się dokonuje jakichś odkryć:

– Jak ludzie piszą na uczelniach doktoraty, to jest tam takie kryterium: co odkrył pan/pani nowego. Musi być nowy obłok., takie jest też wychowywanie. Słowo wychowywanie ma piękne znaczenie w języku polskim. Wychowywać oznacza wydobywać coś. Nic nie dodawać, nic nie odejmować, ale wydobywać.

Kaznodzieja życzył, by Uniwersytet Jana Długosza jednoczył i integrował, szczególnie tych porzuconych i samotnych. By każdy, kto jest tkanką społeczności uczelnianej, mógł znaleźć oparcie w tym miejscu:

– Bo najgorsza szkoła to taka, która zamiast scalać, rozbija. Zamiast jednoczyć, rozwala człowieka na kawałki i ten człowiek nie może się potem poskładać. Wierzę, że uniwersytet będzie tworzył takich studentów, którzy będą zintegrowani, a nie rozwaleni.

Podczas Mszy św. obecni byli przedstawiciele Uniwersytetu im. Jana Długosza, w tym rektor prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, która nie kryła swojego zadowolenia, w związku z ostatnimi wydarzeniami:

– Mamy powód do świętowania i radości, które chcemy rozpocząć Mszą św. w intencji studentów, doktorantów, absolwentów i pracowników uczelni. Też bardzo cieszymy się z tego, że zmieniając nazwę wchodzimy do grona uniwersytetów klasycznych, a co za tym idzie – potwierdzamy nasze osiągnięcia i stały rozwój uczelni.

– Uczelni nie tworzą tylko instytucje i gabinety, ale przede wszystkim ludzie. Cieszy fakt, że to środowisko szuka wzajemnej płaszczyzny pomiędzy wiarą a nauką — zauważył bp Przybylski i dodał Ta instytucja to jest oczywiście tworzenie nowych naczyń, czyli nowych wydziałów, kierunków, osiągnięć… Dziś modlimy się o to, by te wszystkie nowe kierunki były wypełnione nowymi utalentowanymi nauczycielami, ekonomistami, pielęgniarkami, lekarzami, itp. dla Częstochowy jest to szczególnie ważne miejsce, bo z niego wypływają ludzie stworzeni do pracy.

Proboszcz parafii akademickiej św. Ireneusza BM, ks. Michał Krawczyk zauważył, że zmiana nazwy częstochowskiej uczelni to olbrzymie wyróżnienie dla miasta i społeczności uniwersyteckiej:

– Jest to Eucharystia, która ma być dziękczynną. Związane jest to z ogromnym wydarzeniem dla Częstochowy, uczelni, ale też naszego Duszpasterstwa. Dotychczasowy uniwersytet przymiotnikowy od 1 czerwca stał się Uniwersytetem Jana Długosza. Pod przewodnictwem bp. Przybylskiego chcemy dziękować Bogu za tę wielką łaskę dla naszego miasta i całego środowiska akademickiego.

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie dotychczas funkcjonował pod nazwą przymiotnikową. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy powstał dokładnie 1 czerwca 2018 roku, po zmianie nazwy z Akademii im. Jana Długosza. Już wówczas świętując sukces, władze rektorskie zapowiadały przystąpienie do realizacji kolejnego celu – podjęcia starań o przekształcenie w uniwersytet tzw. klasyczny z pełnymi prawami akademickimi.

LN

Galeria: Radio Fiat

Bp Przybylski: To jest zadanie Uniwersytetu, mieć integralną wizję człowieka

Skip to content