Bp Przybylski w Leśniowie: “To największe pragnienie Maryi, byśmy uznali Jezusa za Pana i Zbawiciela”

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej przeżywało coroczne uroczystości odpustowe. 4 lipca, niedzielnej Sumie o godzinie 11:00 przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. 

Licznie zebranych, przybyłych na wydarzenie, przywitał przeor paulińskiego klasztoru w Leśniowie, o. Jacek Toborowicz:

-Przyszliśmy dzisiaj, wpisując się w te nasze pielgrzymie szlaki, aby jej dziękować, że jest z nami, nie opuściła nas, troszczy się o nas i pociesza. Dziękujemy jej za to.

W homilii bp Andrzej Przybylski zaznaczał, jak ważną duchową rolę spełnia sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej:

-Słyszę nieraz jak młode małżeństwa mówią, że przyjeżdżają tutaj do Leśniowa, aby naładować swoje akumulatory. Oni wiedzą, że Bóg jest wszędzie, że Maryja jest wszędzie, ale w Leśniowie jakby bardziej. 

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej mówił także o niebezpiecznym zjawisku lekceważenia Boga:

-Jezus mówi jednocześnie, że bardzo chce czynić dobro, ale nie zawsze może. To zastanawiające, bo przecież uczy nas Kościół, że Bóg jest wszechmogący. Ale dzisiaj Ewangelia mówi, że tam gdzie ludzie go lekceważą, wątpią w Niego, nie może dokonać zbyt wielu cudów. Dlatego wsparci modlitwą Maryi zróbmy wszyscy żeby Boga nie lekceważyć.

Bp Przybylski zachęcał, by Boga i sprawy boskie przedkładać ponad to, co ziemskie:

-Jeśli ktoś przestaje chodzić do kościoła dlatego, że ludzie w Kościele są tacy, że coś takiego czy innego zewnętrznego jest w Kościele, to taki człowiek nigdy chyba nie chodził do kościoła dla Boga, tylko dla ludzi. W taki sposób zlekceważono naukę Jezusa w Nazarecie. W taki sposób obniżono możliwość jego cudotwórczego działania. Bo sprawy tego świata były dla nich ważniejsze niż sprawy Boga, niż sprawy nauczania.

Hierarcha przestrzegał także przed tragicznym w skutkach odtrącaniem Boga w życiu społeczeństwa:

-Jak Bóg jest lekceważony w ojczyźnie, to w tej ojczyźnie nie może być dobrze. To w tej ojczyźnie będzie coraz więcej sporów, zamętów, grzechu i zła. Nie dlatego, że Bóg każe, czy się zamyka na kogoś. Tylko nie może uczynić cudów, bo jest lekceważony. 

Kaznodzieja apelował do zebranych:

-To będzie największe pragnienie Maryi, Pani Leśniowskiej, jeśli uznamy Jezusa za naszego Pana i Zbawiciela. To ona będzie mogła bardzo dużo wyprosić dla nas. 

Dziękując przybyłym za udział w uroczystościach, przeor leśniowskiego klasztoru ojców Paulinów przypomniał, dlaczego tegoroczne świętowanie miało szczególny wymiar:

-Matka Boże Leśniowska, dekretem watykańskiej kongregacji, na wniosek pana burmistrza i poprzedniej rady miasta i gminy Żarki, poparty wniosek przez polski episkopat, została ogłoszona Patronką Przed Bogiem Gminy Żarki. Ten tytuł zobowiązuje nie Matkę Bożą, ale nas, by pamiętać o tym w życiu publicznym i osobistym.

Po procesji eucharystycznej i rozesłaniu, nastąpiła możliwość odnowienia przysięgi małżeńskiej.

Całej homilii bp. Andrzeja Przybylskiego można wysłuchać TUTAJ.

JS

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content