Bp Przybylski w Radomsku: „Bez Boga nie ma pokoju”

W sobotę 17 września bp Andrzej Przybylski przewodniczył Mszy św. w kolegiacie św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku. Tego dnia w parafii miały miejsce uroczystości odpustowe połączone z upamiętnieniem 83. rocznicy agresji rosyjskiej na Polskę.

Parafia jest najstarszą w Radomsku, a jej historia sięga XI wieku. Jak zaznacza bp Przybylski, tegoroczny odpust jest szczególny dla wspólnoty z wielu względów.

– W tym roku 17 września dla parafii św. Lamberta w Radomsku to splot wielu uroczystości. Mamy wspomnienie św. Lamberta, rocznicę konsekracji kościoła, upamiętnienie napaści ZSRR na Polskę oraz wizytację parafii. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich wydarzeń jest chwała Boża. Kiedy człowiek oddaje chwałę Bogu, buduje Kościół oraz pokój na ziemi – powiedział bp Andrzej Przybylski.

W homilii bp Andrzej Przybylski wezwał wiernych do modlitwy o pokój. Wskazał ponadto, że konflikty tworzące wojny rodzą się w ludzkich sercach, w których nie ma Boga łączącego pokój i zbawienie.

– […] „Zbawienie” i „pokój” w Słowie Bożym są ze sobą wymienne i znaczą coś bardzo podobnego. Nawet po śmierci modlimy się o otrzymanie wiecznego pokoju, bo w Niebie jest pokój. Dopóki Niebo jest na ziemi i dopóki po ziemi chodzą ludzie, którzy mają w sobie Niebo, mają w sercu pokój i nie wywołują wojen. Dlatego też w Piśmie Świętym zbawienie i pokój są niemal równoznaczne, bo bez zbawienia nigdy nie będziemy wolni od wojen […] – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski.

Wspólnota św. Lamberta w Radomsku liczy ponad 10 tys. wiernych, co stanowi ok. ¼ ludności miasta. Proboszcz kolegiaty ks. Antoni Arkit podkreśla długą tradycję parafii i jej rozpoznawalność.

– Przez długi czas poza parafią św. Lamberta nie było w Radomsku żadnej innej. Obecnie na terenie miasta jest ich kilkanaście. Kolegiata znajduje się w centrum i tutaj też odbywają się najważniejsze uroczystości – zaznaczył duchowny.

We wspólnej modlitwie uczestniczyła kapituła kanoników oraz przedstawiciele wspólnoty franciszkańskiej, która także ma długą i bogatą historię.

– Franciszkanie przybyli do Radomska bardzo dawno, prawdopodobnie jeszcze za czasów księcia Leszka Czarnego. Na stałe osiedlili się w okresie panowania królowej Bony, która ufundowała murowany kościół – tłumaczył gwardian o. Jarosław Karaś.

Zakończeniem Eucharystii była procesja, która przeszła ulicami miasta wokół kościoła oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu. W uroczystościach odpustowych wzięły udział m.in. władze powiatu i miasta, kombatanci oraz reprezentacje szkół z terenu parafii.

BNO

Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego dostępna >>TUTAJ<<

 

Galeria: Radio Fiat

Bp Przybylski w Radomsku: „Bez Boga nie ma pokoju”

Skip to content