By modlitwa różańcowa nie ustawała w rodzinach i parafiach

Mszą św. na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje moderatorów Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”. Poprzedziła je konferencja, której głównym tematem były ustalenia dotyczące II Kongresu Różańcowego i 10. Pielgrzymki Żywego Różańca, które odbędą się na Jasnej Górze w dniach 3-4 czerwca.

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, opiekun Żywego Różańca z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. W homilii zauważył, ze najczęściej utrata wiary wiąże się z zaniedbywaniem modlitwy. Wskazał, że głębia każdej modlitwy różańcowej przejawia się w tym, że w każdej tajemnicy „rozbrzmiewa Imię Jezus, które oznacza Jego Obecność, Jego zbawcze działanie w różnych okolicznościach naszego życia”.

– To także czas modlitwy o rozwój Żywego Różańca. By duch różańcowy nie ginął w sercach kapłanów, ale przed wszystkich ludzi, którzy na co dzień podejmują tę modlitwę. Obecnie to najliczniejsza w Polsce wspólnota, zrzeszająca ponad 2 mln osób – powiedział ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca.

Loretanka s. Emmanuela Stachurska, sekretarz Zarządu Żywego Różańca zwróciła uwagę na odradzającą się modlitwę różańcową w różnych środowiskach. Zauważyła, że np. Męski Różaniec odbywający się w każdą pierwszą sobotę miesiąca w kilkudziesięciu miastach w Polsce jest ważnym świadectwem wiary.

– Można było słyszeć takie głosy, że Kościół w Polsce jest dosyć sfeminizowany, więc teraz mężczyźni, wychodząc na ulice miast, pokazują, że modlitwa różańcowa nie jest tylko modlitwą kobiecą, ale, że jest wielką modlitwą wstawienniczą, za rodziny, za Polskę, za cały świat. Wydaje mi się, że też siła, z jaką mężczyźni przez swój apostolat wychodzą do ludzi, jest też niezwykle budująca i przemawiająca do innych – mówiła loretanka.

Żywy Różaniec to wspólnota modlitwy i apostolstwa założona przez Sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie. Zatwierdził ją papież Grzegorz XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana pod koniec XIX w.

Do Żywego Różańca mogą dołączyć wszyscy, którzy z Maryją chcą przemieniać świat modlitwą. Tworzą go róże/koła różańcowe. Do jednej róży należy 20 osób, z których każda zobowiązuje się do codziennego odmawiania jednego dziesiątka różańca, rozważając w nim jedną tajemnicę (zmienianą co miesiąc). Dzięki temu róża codziennie odmawiać będzie cały różaniec.

– Różaniec jest modlitwą o zbawienie wszystkich – wyjaśnia krajowy moderator Żywego Różańca i zachęca, by nie ustawała ona w rodzinach i parafiach.

Źródło: BPJG

Skip to content