Seniorzy/fot. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Czerwiec to początek wakacji, czasu wyjazdów i odpoczynku. Wojaże po świecie czy też wszelkie inne aktywności cieszą jednak bardziej, jeśli mamy obok kogoś bliskiego. Niestety, każdego roku samotność doskwiera sporej grupie osób, wśród której znaczne grono stanowią seniorzy. Aby zmienić ten stan rzeczy i urozmaicić codzienność seniorów, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przygotował specjalne propozycje.

Szczegóły przygotowywanych działań przybliża dyrektor instytucji ks. Marek Bator:

– Mamy bardzo dużo programów związanych z seniorami. Otrzymaliśmy granty do programu „Aktywni+”. Mamy również program ETNA, czyli Emerytalne Towarzystwo Nowej Aktywności. W kilkudziesięciu punktach chcemy utworzyć punkty, służące aktywizacji starszych osób. Zachęcamy więc do osobistego zaangażowania się w tę działalność.

Głównym celem prowadzonych aktywności jest poprawa jakości życia seniorów m.in. poprzez minimalizowanie ich osamotnienia i wykluczenia społecznego. Integracja społeczna to więc jeden z priorytetów działalności Caritas. W ramach programów na wakacje seniorzy skorzystają też z ciekawych wyjazdów:

– Olsztyn, Ponik – tak zaplanowane są wyjazdy. Jak najwięcej w plenerze, jak najwięcej na powietrzu i oczywiście ze sobą. Wiele tych osób zostało w życiu samych. My pokazujemy im, że nie oznacza to samotności. Uświadamiamy im, że mogą zrobić w życiu jeszcze wiele dobrego.

Podczas spotkań i wyjazdów, seniorzy mają okazję do wspólnych rozmów i zawiązania nowych relacji. Wszystkie informacje dotyczące realizowanych inicjatyw znajdują się na stronie internetowej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

ABK

Skip to content