W trosce o uchodźców, którzy na skutek wojny w Ukrainie znaleźli schronienie w Polsce, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przygotowuje nowy projekt pomocowy. Centrum Wsparcia Międzynarodowego kierowane jest przede wszystkim do najuboższych obywateli Ukrainy.

Celem projektu jest integracja cudzoziemców na rynku pracy oraz w społeczeństwie. Więcej na ten temat mówi koordynatorka działań częstochowskiej Caritas prowadzonych dla uchodźców, Sofia Miezientseva:

– Od września rusza projekt Centrum Wsparcia Międzynarodowego. Będą mogli uczestniczyć w nim szczególnie ci uchodźcy, który nie mogą odnaleźć się społecznie na terytorium Polski. W ramach działań aktywizacyjnych zawodowo zorganizowane zostaną treningi, w tym opiekuńczo-wychowawczy, gastronomiczny oraz prac porządkowych. W Centrum Wsparcia Międzynarodowego będzie można skorzystać także z komputera i sporządzić swoje CV. Będą tam osoby, które pomogą też w tłumaczeniu.

Kiedy uchodźcy korzystać będą ze ścieżki aktywizacyjno-zawodowej, częstochowska Caritas zapewni też pokrycie kosztów ich tymczasowego zakwaterowania:

– Będzie też możliwość pokrycia kosztów zakupu biletów komunikacyjnych (w celu dotarcia do treningów lub pracy). W ramach Centrum Wsparcia uchodźcy otrzymają też m.in. bony na żywność. Zorganizowany zostanie także punkt opieki dla dzieci.

W ramach Centrum Wsparcia Międzynarodowego prowadzony będzie także klub polsko-ukraiński. Uchodźcy skorzystają z kursu języka polskiego, zajęć dotyczących historii Polski, czy też różnych wyjść integracyjnych.

ABK

Skip to content