Roraty są tradycją nierozerwalnie związaną z okresem adwentu. Zwyczajowo odbywają się wczesnym rankiem, jeszcze przed wschodem słońca. W wielu parafiach praktykuje się jednak roraty wieczorne dbając, aby odbywały się po zmierzchu, ponieważ wieczorowa pora roratnich Mszy św. jest bardziej dogodna dla młodzieży szkolnej.

W parafii archikatedralnej każdego wieczoru w roratach uczestniczy około pięćdziesięcioro dzieci. Spotkania rozpoczynają się tam procesją z lampionami przez spowitą mrokiem nawę główną świątyni, o czym więcej mówi ks. Łukasz Sakowski:

Jak zawsze w adwencie, wszystkie dzieci zapraszamy na spotkania roratnie, które mamy w naszej bazylice o godz. 18:00. Cieszymy się, że zawsze mamy dużo uczestników. Gromadzimy się pod chórem naszej bazyliki, gdzie pośród ciemności rozświetlamy drogę do Betlejem. Dzieci idą w uroczystej procesji do naszej kaplicy katedralnej, gdzie sprawujemy Mszę św. ku czci Matki Bożej. Cieszymy się dużą ilością uczestników ,którzy przychodzą na te nasze roratnie spotkania, no i razem z dziećmi uczymy się w tym roku, jak odbudowywać Kościół Pana Jezusa wspólnie ze św. Franciszkiem z Asyżu.

Tegoroczne roraty upływają w archidiecezji częstochowskiej pod hasłem „Franciszku, odbuduj mój Kościół” – słowa te św. Franciszek usłyszał od Pana Jezusa podczas modlitwy. W czasie trwania rorat dzieci poznają osobę św. Franciszka oraz jego dokonania. Niektóre ze spotkań kończą się także losowaniem drobnych upominków. W losowaniu często pomaga proboszcz parafii archikatedralnej, ks. Włodzimierz Kowalik.

Roraty w archikatedrze

Skip to content