Matka Boża wciąż wędruje po archidiecezji częstochowskiej. W środę 22 maja Ikona Jasnogórska dotarła do parafii Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Chorzynie-Dąbrówkach. Wizerunek Królowej Polski został przywitany między innymi przez bp Andrzeja Przybylskiego.

Biskup podkreślił znaczenie odwiedzin Matki Bożej dla rozwoju duchowego osób, które oddaliły się od Pana Boga:

Byliśmy na kolejnym etapie peregrynacji, tym razem w kościele Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Chorzynie-Dąbrówkach. Jest to mała parafia w dekanacie osjakowskim, złożona z dwóch części, stąd jej nietypowa nazwa. Bardzo się cieszę, że tam byłem. Chciałem bowiem mówić ludziom, że pierwsze, o co powinniśmy prosić Matkę Najświętszą to dar wiary. Jezus mówi nam, że wszystko możemy otrzymać, jeżeli wierzymy. Chciałem wraz z ludem prosić o to zwłaszcza dla osób, które odeszły w jakiś sposób od Boga. Wciąż bardzo mocno wierzymy, że nawiedzenie Matki Bożej jest umocnieniem tych, którzy już Panu Bogu ufają, ale także chcemy ją prosić, aby ożywiła wiarę, u tych, którzy uznali, że mogą żyć, tak jakby nie było Boga.

Prowadzący rekolekcje w okresie przygotowawczym do peregrynacji w Chorzynie-Dąbrówkach ks. Daniel Kusa, zaznaczył, że przybycie kopii Cudownego Obrazu jest niezwykle ważne zarówno dla niego osobiście, jak i dla lokalnej społeczności:

– Gdy w diecezji odbywała się pierwsza peregrynacja, w roku 1979, zarówno ja, jak i ksiądz proboszcz mieliśmy zaledwie 1 roczek. Wydarzenie z 22 maja było zatem dla nas całkowicie nowym doświadczeniem. Jestem kapłanem z Częstochowy, mieszkający na co dzień blisko Jasnej Góry. Wydaje mi się, że niejednokrotnie potrzeba impulsu, aby odkryć, że nie musimy szukać daleko naszej Matki. Mowa tu zarówno o mojej, osobistej bliskości Cudownego Obrazu, jak i z perspektywy Bożego Słowa z ołtarza. Mamy na wyciągnięcie ręki wielką okazję, by czerpać wiarę, siłę i moc do tego, by kroczyć ku zbawieniu.

Ksiądz przedstawił również jak wyglądały duchowe przygotowania do przyjęcia Matki Bożej w parafii Św. Maksymiliana Marii Kolbego:

– Parafia podzielona jest na dwie części. Stąd właśnie były tutaj de facto dwie wspólnoty, które przygotowywały się na przyjście Matki Bożej. Na nie składały się wspólne spotkania, Msze św., na których przygotowywaliśmy nasze serca na to wyjątkowe wydarzenia, a także odkrywaliśmy, że nawiedzenie ma być jedynie wstępem do tego, aby mocniej się otworzyć na działanie Maryi w naszym życiu. W ramach przygotowań uczestniczyliśmy również w codziennej modlitwie apelowej i Spowiedź Święta. To wszystko pokazało nam, że chrześcijańskie życie bez Matki Bożej nie ma sensu.

Po nawiedzeniu w Chorzynie-Dąbrówkach, Matka Boża powędruje w czwartek 23 maja do parafii Św. Kazimierza w Osjakowie.

DSC_0627

WS

Skip to content