Symbol zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Znak odkupienia i nadzieja zmartwychwstania. W życiu chrześcijanina Krzyż św. stanowi szczególne znaczenie wielkiej miłości Bożej i miłosierdzia. Kościół przypomina o tym szczególnie 14 września, podczas święta Podwyższenia Krzyża Świętego.

– To dzień, kiedy upamiętniamy poświęcenie Kościoła ku czci Krzyża Świętego w Jerozolimie – mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Kiedyś liturgia miała tutaj 2 oddzielne obchody – Święto Znalezienia Krzyża i Święto Podwyższenia Krzyża. W istocie chodzi tutaj o wywyższenie krzyża, który według legendy miał zostać wrzucony w skalną rozpadlinę (wraz z innymi odpadami) nieopodal Golgoty. Kiedy w 314 roku można było wyznawać już naszą wiarę, a za przyczyną cesarza Konstantyna obchodzić też chrześcijańskie święta, jego matka – św. Helena – udała się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Postawiła sobie cel odnowienia wszystkich miejsc związanych z kultem oraz męką Jezusa.

Św. Helena rozpoczęła też misję poszukiwania Chrystusowego Krzyża. Według legendy odnalezienie relikwii umożliwił specjalny test. Na miejsce, gdzie przygotowano wcześniej różne krzyże, sprowadzono chorą kobietę, która po kolei miała dotknąć każdego z nich:

– Po dotknięciu jednego z krzyży kobieta została uzdrowiona. Orzeczono wtedy, że jest to krzyż Jezusa Chrystusa. Krzyż umieszczono w specjalnym kościele, wystawionym ku czci Krzyża Chrystusowego. Święto Podwyższenia Krzyża Świętego przede wszystkim zwraca naszą uwagę na sam znak Krzyża św. W Starożytności był przedmiotem męki, zadawania strasznego bólu. Śmierć na krzyżu przeznaczona była dla najgorszych przestępców. Jezus zmienia znaczenie krzyża. Ze znaku męki staje się znakiem Zbawienia i Chwały.

Relikwie Krzyża Świętego znajdują się w wielu miejscach świata. Wśród nich są m.in. Sanktuarium Krzyża Świętego w Rększowicach oraz częstochowski Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.

ABK

Skip to content